субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Мали број функционера пријавио имовину
Хроника

Политика: Мали број функционера пријавио имовину

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јануар 2010.

Само у прва два дана рада Агенције за борбу против корупције, пет државних функционера поднело је извештај о својој имовини и приходима, док тренутно тај број износи тек неколико десетина, кажу у том независном државном органу. Како сазнајемо, јавности ће ови извештаји бити доступни на сајту Агенције најкасније до средине марта ове године. Будући да је реч о приходима и имовини око 30.000 државних функционера, податке је немогуће ручно обрадити, због чега је тренутно у изради посебан компјутерски програм за њихово прикупљање и обраду.

На сајту ће се налазити регистри функционера, њихове имовине, листа предузећа у којима су он власници више од 20 одсто удела или акција, каталог поклона, завршни рачуни политичких странака и извештаји у складу са Законом о финансирању политичких странака. Такође, биће објављене и одлуке у вези са кршењем закона и постојаће могућност пријављивања злоупотреба и корупције.

Функционери су дужни да податке о имовини и приходима наведу на посебном обрасцу, који је доступан на сајту Агенције за борбу против корупције, најкасније до 31. јануара ове године. Казна за прекорачење рока је новчана и износи од 10.000 до 50.000 динара.

Образац се састоји од четири поглавља и функционери су у прва два дужни да наведу своје и личне податке супружника, ванбрачног партнера и малолетне деце. У трећем делу би требало да пријаве плату из буџета и других јавних извора, као и све друге приходе које остварују по основу функције коју обављају, другог посла који обављају, приходе на основу чланства у органима удружења и по основу научноистраживачке, наставне, културно-уметничке, хуманитарне и спортске делатности.

Они су у обавези да пријаве и приходе супружника и малолетне деце.

У четвртом делу обрасца требало би да наведу податке о целокупној непокретној и покретној имовини, новцу и хартијама од вредности које су у власништву или сувласништву функционера, супружника односно ванбрачног партнера и малолетне деце. Када пријављују непокретну имовину, у обавези су да наведу на чије се име она води, на који је начин стечена, да ли је купљена или наслеђена.

Уколико пријављују покретну имовину, као што је рецимо аутомобил, чамац или оружје, функционери су у обавези да наведу комплетне податке о њима. У следећој рубрици под називом „покретне ствари веће вредности” уносе се подаци о драгоценостима, збиркама, уметничким предметима.

Такође, уколико их имају, функционери су дужни да наведу и податке о хартијама од вредности, кредитима, позајмицама, залогама, као и податке о ауторским, патентним и интелектуалним правима.

Агенција, подсетимо, има широка овлашћења и неће више реаговати само на основу пријава, већ ће у сарадњи са свим надлежним државним органима проверавати тачност података који су изнети. Министар полиције Ивица Дачић је тим поводом јуче одржао састанак са представницима Агенције за борбу против корупције. Чланови Агенције су, како је саопштио МУП Србије, упознали министра са досадашњим резултатима рада и договорена је непосредна сарадња и размена информација.

Састанку су осим директорке Агенције за борбу против корупције Зоране Марковић присуствовали и чланови Тања Мишчевић и Чедомир Чупић.

За лажно пријављивање или за непријављивање имовине предвиђена је казна од шест месеци до пет година затвора.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер