четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Мађарска очекује 80.000 захтева за пасоше из Србије
Хроника

Политика: Мађарска очекује 80.000 захтева за пасоше из Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. јануар 2011.

БЕОГРАД – Мађарска очекује да ће 80.000 грађана Србије затражити њено држављанство на основу закона који ће ове године то омогућити Мађарима који живе у другим земљама, изјавио је амбасадор Мађарске у Србији Оскар Никовиц.

Никовиц је у интервјуу порталу Еурактив Србија казао да је та претпоставка заснована на резултатима анкета које су показале да је сваки трећи Мађар из Србије заинтересован за држављанство Мађарске.

„Не очекујемо масовно усељавање, чак ни оних који буду стекли наше држављанство”, рекао је Никовиц и казао да је Мађарска и до сада давала олакшице за запошљавање људи из суседних земаља и да су они који су били заинтересовани, већ искористили ту погодност.

„Слично је и са Европом: проблем емиграната је и сада присутан, само после укидања визне обавезе за неке од балканских земаља - ова опасност неће се знатно повећати због раста броја двојних мађарских држављана, рецимо, у Србији”, казао је он.

Никовиц је рекао да практичне предности нису главни разлог из којег је Мађарска одлучила да Мађарима из других земаља омогући узимање пасоша.

„Овај наш закон, ова могућност коју он пружа, првенствено има моралну димензију за Мађаре који су мађарско дрзављанство изгубили због историјских околности”, казао је Никовиц.

„Садржи разуме се и конкретне предности, најпре то што мађарски пасош важи за Европску унију. Осим тога, чим пређу мађарску границу, они су третирани као и остали, тамошњи мађарски држављани, сем наравно права везаних за стални боравак и плаћање пореза, или плаћање социјалног осигурања, и тако даље”, рекао је он.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер