среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Кредит за Костолац у сенци афера - да ли је инвестиција од 608 милиона долара могла да пропадне због СМС преписке директора ЕПС-а и стрица првог тенисера света
Хроника

Политика: Кредит за Костолац у сенци афера - да ли је инвестиција од 608 милиона долара могла да пропадне због СМС преписке директора ЕПС-а и стрица првог тенисера света

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. децембар 2014.

Уговор о зајму за реализацију друге фазе пројекта Термоелектране „Костолац Б” вредан 608 милиона долара срећно је окончан пре два дана у Београду потписивањем споразума са кинеским партнером. Србија је у наставку посла ревитализације „Костолца” добила још повољније услове у односу на прву фазу обнове, будући да јој је продужен рок отплате са 15 на 20 година, грејс период са пет на седам година, а фиксна камата од 2,5 одсто годишње је, наравно, повољнија од три одсто колико је била код првог кредита. Овај посао је изузетно важан с обзиром на то да наша земља више од 25 година није саградила ниједан нови енергетски објекат ни термо блок.

И све би то било лепо да се у позадини овог великог енергетског посла, на који се чека од 2010. године, нису догодила нова политичка подметања и цео случај претворио у још једну аферу.

Посао је, како „јављају” таблоиди, могао да пропадне због једне смс преписке. Усликан је Александар Обрадовић, директор ЕПС-а, како током кинеског самита, шаље поруку Горану Ђоковићу, стрицу тенисера Новака, у којој га обавештава да је заједно с министром енергетике Александром Антићем покушао да одложи цео овај посао, што је, наводно разбеснело кинеске партнере. Наводно, постојала је „шема” да се кинеска компанија „Цмек”, која ће изводити радове, „изгура” из посла, а да се он да другој, опет кинеској компанији.

Споразум је потписан, а Обрадовић и Антић нису били вољни да јавно објашњавају детаље ове преписке. Остаје нејасно да ли су баш фоторепортери таблоида усликали Александра Обрадовића или неко од „колега” из државне делегације Србије који су седели иза њега и који су фотографију проследили медијима.  

И док министар енергетике Александар Антић, како се незванично сазнаје, покушава да сазна ко стоји иза целе ове (не)тачне приче, а Обрадовић, опет, гласно ћути, јуче се почело са спекулацијама да иза свега стоји Зорана Михајловић, потпредседник владе.

Она наводно има највише разлога да поквари посао обојици, јер жели да се врати на Антићево место у Министарство енергетике, а Обрадовић јој одавно није по вољи због лоших пословних резултата у ЕПС-у што је и сама више пута потврдила.

Упитана да ли је тачно да је она та која је умешала прсте у целу причу те да је таблоиду који објављује поменуте наводе обезбедила спонзорство, Михајловићева за „Политику” каже:

– Једина сам која је причу о ревитализацији „Костолца” форсирала све време и док сам била министар енергетике и сада. Сви су били индиректно против, што може да се провери у самом „Цмеку”, компанији која ће радити обнову. Кинеска држава ми се лично захвалила на залагању око овог великог посла и то је такође лако проверити, каже она.

Од када није министар енергетике нико је, међутим, није позвао ни на један састанак с Кинезима.

– Одувек говорим да су Србији потребни нови термокапацитети, тако да тешко да бих ја на било који начин данас као потпредседник владе могла да рушим овако велику инвестицију за Србију, каже она.

Инсинуације да се све ово чини да би се вратила на место министра енергетике, Михајловићева негира.

– И јуче сам имала састанак с „Цмеком” на њихово инсистирање. Понудићу им и књигу нових пројеката у Србији, каже она и додаје да никада није ни динар дала било ком медију за спонзорство, па ни таблоидима да би пласирали овакву причу.

Нисам ја, додаје, као неки бивши министри из ДС владе који су плаћали медије, закључила је Михајловићева.

Незванично се сазнаје да није тачно да је уговор с „Цмеком” о Костолцу требало да се одлаже, нити да је дошло до било каквих сукоба на релацији премијер Вучић-министар Антић-директор Обрадовић.

Уље на ватру додала је и чињеница да је први човек ЕПС-а пре две недеље стварно био у Пекингу, што је био разлог за сумњу да је заиста хтео да одложи посао за „Костолац”. Међутим, све и да је хтео, Обрадовић уговор није могао да мења, значи ни кинеску компанију која ће изводити радове, јер је реч о међудржавном уговору између Кине и Србије још из 2010. године.

Чињеница је да је Србија пре два дана одложила потписивање меморандума о топловоду од обреновачког ТЕНТ-а до Новог Београда који је, како су се надали Кинези, требало да се верификује у пакету с „Костолцем”. Кинези би заправо на овај начин у посао с ТЕНТ-ом А ушли на мала врата, без расписивања тендера, а посао би завршили тако што би имали већу корист за себе, него што би Србија прошла у целом послу, сазнаје „Политика” из извора блиских преговарачима с Кинезима.

На питање откуд Горан Ђоковић у причи о енергетици одговор ни јуче ни пре два дана нисмо успели да добијемо, јер се Новаков стриц не јавља на телефон. Незванично се сазнаје, да је Ђоковић добре односе с кинеским енергетским компанијама успоставио зато што су били Новакови спонзори. Сазнаје се и да му ово није први пут да посредује у пословима с Кинезима. Први пут 2011. године када је посредовао у довођењу кинеске компанијама „Чајна инвајерментал енерџи” и „Шенжен енерџи груп” чији власник истовремено производи спортску опрему „Серђо Таћини” , а која је требало да донесе Србији инвестиције вредне две милијарде евра, тако што би они градили Термоелектрану „Никола Тесла Б 3“. Али, од тог посла није било ништа.

Јасна Петровић-Стојановић

(Политика) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер