петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Ко шверцује оружје у Либију
Хроника

Политика: Ко шверцује оружје у Либију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

Италијански тужилац и финансијска полиција тврде да нема транспорта оружја из Бара у Бари. – Новинар „Републике” остаје при својим тврдњама. – Гадафију нису потребни „калашњикови”

Упркос тврдњама римске „Републике” да српска мафија успева да преко луке Бар наоружава режим либијског вође Муамера Гадафија, новинари „Политике” у Подгорици, Риму и Београду јуче у разговорима са бројним званичницима и експертима нису успели да добија валидан доказ да неко од држављана Србије заиста успева да пробије ембарго на извоз оружја у Либији који је уведен резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација.

„Политикини” саговорници у српској Безбедносној информативној агенцији рекли су да БИА нема никакве индиције да српски држављани шверцују оружје за Либију. У неколико наврата јуче смо покушали проверити ове и друге наводе о наводном шверцу преко Луке Бар, али у Министарству одбране Црне Горе и црногорској полицији нису били расположени, како су навели, „за ту врсту измишљотине”.

Штавише, сарадница италијанског тужиоца Лаудатија је потврдила за „Политику” да је тужилац демантовао ове наводе, као и да је финансијска полиција демантовала вест о шверцу оружја који наводно иде и преко црногорске Луке Бар и италијанске Луке Бари.

Упркос бројним демантијима, аутор чланка „Републике” у кратком разговору за „Политику” каже да је информацију добио од свог поверљивог извора из другог одељења финансијске полиције, које наводно води истрагу у овом случају.

Међутим, цела прича о шверцу оружја у Либији очигледно потиче из фебруара ове године када је албански новинар и аналитичар за безбедност Ђерђ Танази објавио ауторски чланак у којем тврди да је заправо албанска влада извезла пошиљку од 150.000 артиљеријских граната 82 милиметра и хиљаду „калашњикова”, и то у Црну Гору одакле је наводно оружје завршило у Либији. Ђерђ Танази наводи да су у овом „послу” наводно посредници „Слободан Тешић, који је прекршио ембарго УН на извоз председнику Чарлсу Тејлору из Либерије”, и „Зоран Дамјановић, који је јула 2005. године провео кратко време у затвору у Црној Гори”. Танази наводи да је поменута пошиљка још пре годину дана стигла у либијску луку Рас Лануф.

Према речима Дарка Трифуновића, предавача на Факултету за безбедност Универзитета у Београду, засад не постоје докази да било из Србије шверцује оружје у Либију, али извесно је да постоји мафија која се тиме бави.

„Уколико чак неко и шверцује оружје, питање је коме продаје то оружје. Овде се помиње лако наоружање, а то је оружје ког Муамер Гадафи има сасвим довољно. Ово оружје је најпотребније побуњеницима, односно терористима, како их ја зовем. Гадафију су сада најпотребније ракете земља–море и земља–ваздух, као и антистелт ракете”, објашњава Трифуновић.

Овај експерт за безбедносна питања подсећа да евентуална умешаност српских трговаца оружјем не би била новост јер је у току грузијског сукоба Русија директно упозорила Србију на то да је неколико српских фирми покушавало да извезе оружје у Грузију.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер