Početna strana > Hronika > Politika: Ko se i zašto boji popisa stanovništva u Crnoj Gori
Hronika

Politika: Ko se i zašto boji popisa stanovništva u Crnoj Gori

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. oktobar 2020.

 PODGORICA - Zahtev crnogorskog Centra za demokratsku tranziciju (CDT) da se na predstojećem popisu stanovništva ne prikupljaju podaci o nacionalnoj, religijskoj pripadnosti, kao i o jeziku, samo je blaža forma prethodnog zahteva da se popis odloži, jer postoji strah da bi sada broj građana koji bi se izjasnili kao Srbi bio veći, smatra izvršni direktor Srpske kuće u Podgorici Emilo Labudović

„Očigledno je da se bivši režim plaši da bi se slobodnim izjašnjavanjem građana u slobodnoj i oslobođenoj Crnoj Gori konačno pokazao sav njihov nacionalni i politički inženjering koji su sprovodili sve vreme. Oni ovim potezom žele da sačuvaju postojeće stanje, po kojem broj Crnogoraca u Crnoj Gori sada nešto veći od broja Srba i koji su se tako izjasnili”, naveo je Labudović u telefonskoj izjavi Tanjugu.

Kako kaže, oni bi takvo stanje želeli da „zamrznu” jer se plaše da bi sada broj građana koji bi se izjasnili kao Srbi i da je njihov matični jezik srpski, bio mnogo veći.

„Mi očekujemo da se svi izjasne kako se osećaju, a ne kako im diktiraju uslovi i potrebe plašeći da sačuvaju posao kako svoj, tako svoje dece i nadam se da buduća vlast to neće dozvoliti”, rekao je Labudović.

Ukazuje da je popis statistička kategorija i činjenica da će se utvrditi koga koliko ima ne mora da znači da će to određivati buduću status nacionalne zajednice u Crnoj Gori.

„Crna Gora treba da bude građanska država, stvarno, ne samo deklarativno i svi kako god se izjašnjavali trebalo bi da imaju jednaka prava”, kaže on.

Crnogorski Centar za demokratsku tranziciju (CDT) zatražio je od najviših državnih zvaničnika i mandatara za sastav nove vlade, da se na predstojećem popisu stanovništva ne prikupljaju podaci o nacionalnoj i religijskoj pripadnosti, kao i o jeziku.

Kako pišu podgoričke Vijesti, u inicijativi piše da je ona u skladu sa budućim EU obavezama Crne Gore koje, kako se navodi, podrazumevaju da se popisi sprovode registraciono, bez izjašnjavanja građana, prenosi Tanjug.

U dopisu CDT-a navodi se da je dosadašnji konvencionalni način prikupljanja i obrade podataka prevaziđen, zastareo i manje pouzdan.

Labudović, izvršni Srpske kuće u Podgorici, krovne institucije svih srpskih kulturnih institucija i organizacija u Crnoj Gori, navodi da je to unutrašnja stvar u Crnoj Gori i da nema nikakve veze sa zahtevima EU.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner