четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Кфор померио барикаду у Јарињу, Срби је поново поставили
Хроника

Политика: Кфор померио барикаду у Јарињу, Срби је поново поставили

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. фебруар 2012.

Косовска Митровица – На магистралним путним правцима, који воде из правца централне Србије ка Космету, Рашка – Рудница – Доње Јариње – Лепосавић, као и Нови Пазар – Рибариће – Брњак, Зубин Поток, Срби и даље у блокади држе међузоне а путни правци су насути шљунком, дрвећем, возилима (на 50 метара од административног прелаза Брњак) док су на 300 метара од административног прелаза Јариње Срби поставили барикаде од дрвећа.

Наиме, Кфор је прексиноћ у вечерњим сатима, како кажу Срби из општине Лепосавић, наводно како би очистио снег надомак пункта у делу међузоне на путу који води ка Рудници, тешком механизацијом уклонио дрвеће, које су Срби убрзо поново вратили.

Како за „Политику“ каже поуздан извор који из оправданих разлога жели да остане анониман, „магистрални путни правац Рашка – Јариње – Лепосавић – Косовска Митровица је у блокади и овом деоницом се не обавља промет робе нити људи овуда пролазе“. У локалној самоуправи у Лепосавићу нису ништа могли да кажу о томе, а Бранко Нинић, председник општине Лепосавић, за „Политику“ је само навео да он нема информацију да је „било ко на том делу пута уклањао барикаду“.

На магистралном путном правцу који води ка Новом Пазару из правца Зубиног Потока и даље је препрека коју су Срби, као и ону у међузони у Доњем Јарињу, поставили 25. јула након једностране акције припадника Росу и покушаја да заузму ова два прелаза. На путу који је само неких 50 метара удаљен од административног прелаза Брњак Срби су насули песак, дрвену грађу, а као препрека стоји и једно возило.

Да је било померања препреке на овој деоници пута за „Политику“ је потврдио Стеван Божовић, председник СО Зубин Поток, уз нагласак да су Срби само накратко прекјуче ослободили једну коловозну траку у правцу Рибарића:

„На захтев Кфора, чији су представници имали договорен састанак с припадницима МУП-а Србије, како су нас и обавестили из војне мисије, ми смо једну коловозну траку ослободили како би Кфор имао несметан пролаз. По завршетку састанка а по повратку Кфора, овај путни правац је поново блокиран“, каже за наш лист Божовић.

Подсетимо, с почетка зиме припадници српске жандармерије уклонили су тешком механизацијом препреке у међузонама, мада је по причи очевидаца после „трвења и приличног кошкања, где је се на моменте чинило да ће Србин ударити на Србина“ препреке су поново враћене.

Рецимо и то да су два административна прелаза Брњак и Јариње (31 и 1) за припаднике Кфора и Еулекса „оперативни“ што је за „Политику“ потврдила и Ирина Гудељевић, портпарол Еулекса у Приштини. По њеним речима на ова два прелаза и даље од 25. јула нема протока робе ни људи, мада су на пунктовима припадници Еулекса, Кфора и пограничне полиције, односно албански полицајци који су у служби „владавине права за све“.

Од 25. јула прошле године Срби не користе ова два административна прелаза с обзиром на то да је по истеку споразума који је важио до 16. септембра 2011. године, а о чему су се договорили представници Владе Србије и садашњи командант Кфора Ерхард Древс, на административне прелазе ипак доведени албански цариници. Због непристајања да административни прелази буду „царине“ на којима ће царинске послове обављати Албанци, Срби се крећу искључиво алтернативним путним правцима преко планинских превоја Копаоника и Рогозне, а посебно је отежано кретање у овим зимским данима, па се пут централне Србије упути само онај ко мора.

Иначе, једна од веза Срба с централном Србијом је и воз, који два пута дневно саобраћа из правца Звечана до Краљева и обрнуто, али је последњих месец дана примећено да са доста закашњења стиже на територију Космета односно у централну Србију.

Биљана Радомировић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер