среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Из Србије се годишње исели од 30.000 до 60.000 људи, од којих је четвртина са високим образовањем; Због "одлива мозгова" Србија годишње изгуби милијарду евра
Хроника

Политика: Из Србије се годишње исели од 30.000 до 60.000 људи, од којих је четвртина са високим образовањем; Због "одлива мозгова" Србија годишње изгуби милијарду евра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. октобар 2018.

 БЕОГРАД - Из наше земље се током године исели од 30.000 до 60.000 људи, од којих је четвртина са високим образовањем, пише "Политика" и додаје да се процењује да свршени дипломац Србију кошта по око 100.000 евра.

Лист истиче да код нас још нико није прецизно направио процену колико се у Србији издваја за одгајање и образовање детета од основне и средње школе до дипломе факултета, као што је то у случају САД и још неким земљама Запада.

Професор Филозофског факултета у Београду Александар Баупал, наводи лист, износи своју рачуницу да је само за образовање студента до дипломирања који се школује о трошку државе, потребно од 30.000 до 35.000 евра.

Он каже и да је реална претпоставка економисте и професора Владимира Гречића да породица издваја за дете 30 одсто прихода, што је у нашем случају месечна сума од 210 евра.

Кад се ових 210 евра помножи с 12 месеци, а затим с 25 година (до завршетка факултета) долази се до износа од око 60.000 евра, колико породица укупно уложи у свог најмлађег члана, наводи лист.

Ако се овоме додају издвајања државе и локалне самоуправе, долазимо до податка да један свршени дипломац у Србији кошта око 100.000 евра, пише "Политика".

Американци су израчунали да трошкови школовања детета до краја студија могу да достигну и 200.000 долара.

Кад се наш дипломирац одсели на Запад, тада је богата држава добила стручњака уз своје минималне трошкове, док је сиромашна Србија и у финансијском и у кадровском минусу, наводи лист.

Колико је то укупан, у новцу исказан губитак, тешко је израчунати, али ако се из Србије током године исели од 30.000 до 60.000 људи, од којих је четвртина високообразованих, то значи да годишње само на исељавању високообразованих губимо милијарду евра, пише Политика.

(Танјуг-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер