Početna strana > Hronika > Politika: Grčku čeka „crni septembar”
Hronika

Politika: Grčku čeka „crni septembar”

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. avgust 2011.

Atina – „Crni septembar” je slika koja Grke čeka već naredne nedelje. Po proceni ovdašnjih ekonomista i upozorenja međunarodnih agencija „Standard end purs” i Mudis”, Grčka će do kraja godine biti saterana u bankrot ukoliko nastavi praksu davanja garancija za kredite...

Recesija je sve izraženija,broj nezaposlenih približava se procentu od 20, što je zabeleženo pre pola veka. Na pragu su novi PDV i poskupljenja,nova smanjivanja penzija i plata, 48-časovni štrajk lekara.

U poslednjem trenutku otkazana je obustava rada carinika i poreskih inspektora, ali se strahuje od novih demonstracija učitelja, profesora i studenata, taksista koji čekaju rešavanje svog problema.

Koliko je ozbiljno potvrđuje i činjenica da je zamisao vlade bila da prvi put u istoriji premijer ne drži programski govor na otvaranju septembarskog sajma u Solunu. Saopšteno je da će Papandreu,ipak, prisustvovati ovoj najvećoj godišnjoj privrednoj manifestaciji u Grčkoj, sa minimalnim brojem saradnika i razgovarati sa novinarima.

Agencije za rejting prognoziraju da će biti zastoja u isplati naredne rate kredita i da će razgovor sa ekspertima „trojke”, koji su već u Atini, biti dug i mučan.

Grčka vlada, zbog rasta recesije i ukupno teške ekonomske situacije, od njih očekuje razumevanje i nepokretanje pitanja novih poreza, smanjenja rashoda i novih rupa u budžetu, što sve dovodi u pitanje ranije dogovorene obaveze prema EU.

Insistiranje kreditora na ovim pitanjima čije je rešavanje zacrtano srednjoročnim programom bi, po mišljenju vladinih eksperata, u ovom trenutku imalo katastrofalne posledice po grčku ekonomiku.

Reč je, pre svega o novom PDV-u, koji je, 1. septembra, sa 13 odsto trebalo da poraste na 23 odsto za hotelske i ugostiteljske usluge, hranu, piće.

Novi porezi na dobit i kapital zemljoradnika bi praktično ugušili malu privredu na kojoj je decenijama grčka ekonomija počivala, pa su se u ekonomskim krugovima ozbiljno zabrinuli za socijalni mir.

U poslednjem trenutku vlada je odlučila da se ponovo ispitaju sve kategorije i da hrana ostane sa 13 odsto PDV-a, da se isti kriterijumi primene i na turizam.

Poreska inspekcija pokušava da raznim metodama namakne potrebna sredstva, ali još uvek je mnogo onih koji porez ne plaćaju.Hajka je ponovo na vlasnike bazena,luksuznih kuća i brodova.

Luksuzni automobili će, recimo, biti oporezovani od 900, pa do nekoliko hiljada evra. Zvanični podaci kažu da se u Grčkoj milion i po automobila vozi bez osiguranja, dok je u ostalim zemljama EU taj broj ravan nuli.Zato je porasla prodaja bicikla koji su do sada bili retkost na gradskim ulicama.

Da nužda zakon menja, dakle, i navike, pokazuje i sve veći broj pljački banaka, uličnih napada, obijenih stanova i razbojništva. Osamnaest hotela u strogom centru Atine, oko Omonije, zatvoreni su jer ih turisti izbegavaju iz bezbednosnih razloga.

I pored svih problema, Grci su – srećni! Evropske ankete pokazale su da su najsrećniji Danci, a da su na drugom mestu Grci.I pored ekonomskih teškoća, 86 odsto anketiranih Grka su izjavili da su srećni dok su se, recimo, Nemci našli tek na 11 mestu.

Možda je tajna u pristupu problemu o čemu svedoči i uverenje ministra finansija da će se Grčka „izvući iz krize”.

Jasmina Pavlović-Stamenić

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner