субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Грчку чека „црни септембар”
Хроника

Политика: Грчку чека „црни септембар”

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. август 2011.

Атина – „Црни септембар” је слика која Грке чека већ наредне недеље. По процени овдашњих економиста и упозорења међународних агенција „Стандард енд пурс” и Мудис”, Грчка ће до краја године бити сатерана у банкрот уколико настави праксу давања гаранција за кредите...

Рецесија је све израженија,број незапослених приближава се проценту од 20, што је забележено пре пола века. На прагу су нови ПДВ и поскупљења,нова смањивања пензија и плата, 48-часовни штрајк лекара.

У последњем тренутку отказана је обустава рада цариника и пореских инспектора, али се страхује од нових демонстрација учитеља, професора и студената, таксиста који чекају решавање свог проблема.

Колико је озбиљно потврђује и чињеница да је замисао владе била да први пут у историји премијер не држи програмски говор на отварању септембарског сајма у Солуну. Саопштено је да ће Папандреу,ипак, присуствовати овој највећој годишњој привредној манифестацији у Грчкој, са минималним бројем сарадника и разговарати са новинарима.

Агенције за рејтинг прогнозирају да ће бити застоја у исплати наредне рате кредита и да ће разговор са експертима „тројке”, који су већ у Атини, бити дуг и мучан.

Грчка влада, због раста рецесије и укупно тешке економске ситуације, од њих очекује разумевање и непокретање питања нових пореза, смањења расхода и нових рупа у буџету, што све доводи у питање раније договорене обавезе према ЕУ.

Инсистирање кредитора на овим питањима чије је решавање зацртано средњорочним програмом би, по мишљењу владиних експерата, у овом тренутку имало катастрофалне последице по грчку економику.

Реч је, пре свега о новом ПДВ-у, који је, 1. септембра, са 13 одсто требало да порасте на 23 одсто за хотелске и угоститељске услуге, храну, пиће.

Нови порези на добит и капитал земљорадника би практично угушили малу привреду на којој је деценијама грчка економија почивала, па су се у економским круговима озбиљно забринули за социјални мир.

У последњем тренутку влада је одлучила да се поново испитају све категорије и да храна остане са 13 одсто ПДВ-а, да се исти критеријуми примене и на туризам.

Пореска инспекција покушава да разним методама намакне потребна средства, али још увек је много оних који порез не плаћају.Хајка је поново на власнике базена,луксузних кућа и бродова.

Луксузни аутомобили ће, рецимо, бити опорезовани од 900, па до неколико хиљада евра. Званични подаци кажу да се у Грчкој милион и по аутомобила вози без осигурања, док је у осталим земљама ЕУ тај број раван нули.Зато је порасла продаја бицикла који су до сада били реткост на градским улицама.

Да нужда закон мења, дакле, и навике, показује и све већи број пљачки банака, уличних напада, обијених станова и разбојништва. Осамнаест хотела у строгом центру Атине, око Омоније, затворени су јер их туристи избегавају из безбедносних разлога.

И поред свих проблема, Грци су – срећни! Европске анкете показале су да су најсрећнији Данци, а да су на другом месту Грци.И поред економских тешкоћа, 86 одсто анкетираних Грка су изјавили да су срећни док су се, рецимо, Немци нашли тек на 11 месту.

Можда је тајна у приступу проблему о чему сведочи и уверење министра финансија да ће се Грчка „извући из кризе”.

Јасмина Павловић-Стаменић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер