петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Грчка нуди нови сет реформи
Хроника

Политика: Грчка нуди нови сет реформи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. март 2015.

Атина – Иако има грешака, неслагања у редовима водеће Сиризе, разлике у ставовима министара, иако се доста тога што је нацији обећано мења под притиском реалних околности, чињеница је да кабинет премијера Алексиса Ципраса ради даноноћно, да се у рекордном року припремају закони, у ходу мења структура државне администрације, посебно порески систем, који никада досад није било регулисан.

Повремени хаос само потврђује чињеницу да левичарска партија Сириза није била потпуно спремна да преузме власт и да је још мање очекивала да ће је, када преузме државну благајну, дочекати рачун од 21 милијарди евра дуга које мора да исплати до краја јуна, а – нема од чега.

„Премијер Ципрас ће морати да каже грчком народу да су нека његова предизборна обећања неодржива, нарочито када је реч о укидању оштрих мера штедње”, изјавио је помало злурадо председник Европске комисије Жан-Клод Јункер шпанском „Паису”. Јункер подсећа Ципраса да „избори не мењају споразуме са ЕУ”, али не искључује да би Брисел могао да буде флексибилнији.

Очигледно, ово је само још једна оштра размена ставова између грчких и европских лидера. Немачки министар финансија поново упозорава Атину да „ако жели да добије кредит, прво мора да докаже да је испунила услове”. „А колико ће то дуго трајати, зависи само од Грчке”, каже Шојбле и подвлачи да „министар Варуфакис не може да мења услове споразума са Еврогрупом”.

Све ово одвија се само неколико дана пред нови састанак Еврогрупе, на коме Грчка жели да покуша да пре рока дође до кредита од 7,2 милијарде евра како би хитно исплатила дуг од 1,5 милијарди према ММФ-у и друга потраживања која ће приспети до краја месеца. После наговештаја овакве могућности од стране председника Еврогрупе Дејселблума, Грчка је припремила списак од шест реформи које би требало да убеде Еврогрупу да је влада у Атини озбиљно схватила споразум са европским партнерима, да спроводи обећане реформе и да можда може да рачуна на моменталну готовину из кредитне рате чије је ослобађање иначе било предвиђено тек после априла и под одређеним условима.

Министар финансија Јанис Варуфакис на свом списку, који треба да буде кључ за преговарање и да евентуално одобровољи Еврогрупу, има тзв. хуманитарне реформе, које би олакшале животне услове најсиромашнијим Грцима и које, што је најважније за европске партнере, не би додатно оптеретиле буџет јер су средства обезбеђена уз помоћ европских фондова помоћи. На списку су и мере сфере административних реформи, као и детаљно регулисање дуговања правних и физичких лица према држави. Најважнији сегмент је нова пореска политика, којом су до детаља предвиђене мере за наплату пореза и ограничене могућности избегавања плаћања, и врло важне реформе за борбу против корупције, увођење специјалног тела аудиторске контроле које ће под будним оком држати апсолутно све податке о финансијском стању и трансакцијама грађана и правних лица.

Главни аргумент министра Варуфакиса за преговарање са Еврогрупом биће управо чињеница да су сви законски пројекти спремни, да их парламент усваја без одлагања, што је, по мишљењу Атине, доказ да су озбиљно схваћене све обавезе и споразум са земљама еврозоне о продужавању финансијске помоћи Грчкој.

Међутим, без кредита који би био исплаћен раније, Атина не може сама да се избори са бременом дугова. Како би се исплатиле обавезе према ММФ-у које доспевају већ у петак, влада је дала налог да се искористе све резерве које постоје у пензионим, здравственим и фондовима пољопривредника, као и у државним агенцијама и другим структурама.

Јасмина Павловић-Стаменић 

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер