петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: „Глобална капија” изазива кинески „нови пут свиле”
Хроника

Политика: „Глобална капија” изазива кинески „нови пут свиле”

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. децембар 2021.

 Европска унија упутила је „изазов” Кини, која скоро десет година марљиво гради „нови пут свиле” у више од 70 држава. ЕУ је представила свој глобални инвестициони план назван „Глобална капија”, вредан 300 милиона евра, који би требало да буде алтернатива кинеској стратегији „Појас и пут”.

„Државама су неопходни поуздани партнери у изради одрживих пројеката. ЕУ је желела да покаже како другачији, демократски приступ може бити успешан у спровођењу пројеката који су усмерени на решавање питања климатских промена, одрживог развоја и глобалне здравствене сигурности, поручила је Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије.

Шефица „европске владе” каже да пројекти који се буду финансирали морају бити врло квалитетни, транспарентни и добро вођени. Такође, морају да донесу и опипљиве резултате за земље које у њима учествују.

„Кад је реч о бирању инвестиција, неколико постојећих опција пречесто је укључивало ’делове писане ситним словима’ који повлаче велике последице – финансијске, политичке или друштвене”, тврди Фон дер Лајенова.

Европска комисија, која не крије своје геополитичке амбиције, у свом пројекту види шансу, јер се Пекинг нашао и под оптужбама да је финансирајући изградњу инфраструктурних пројеката давањем „предаторских кредита” оставио неке земље у великим дуговима.

Кина је иницијативу „Појас и пут” покренула 2013. године, али је Фон дер Лајенова оптимистична да би ЕУ својим пројектом могла да смањи јаз, иако ће Европљани издвојити много мање новца него Кина. Европска комисија планира да са 27 чланица ЕУ и Европском инвестиционом банком до 2027. године генерише 300 милијарди евра јавних и приватних фондова, односно око 60 милијарди евра годишње.

На другој страни, Пекинг је у „Појас и пут” до 2020. године инвестирао 139,8 милијарди долара, а само лане 22,5 милијарди. Овај финансијски подухват, који је покренуо Си Ђинпинг, а чији је циљ развој копнене и морске инфраструктуре како би боље трговински повезао Кину с Азијом, Европом и Африком, пронашао је многе партнере широм света. На Западу „Појас и пут” наилази на критике и због утицаја који Пекинг шири на слабе земље, али и због тајних тендерских поступака који су склони корупцији.

Тек представљена „Глобална капија” ЕУ заправо је део ширег плана земаља Г-7, који је Џозеф Бајден представио у јуну, на самиту у Корнволу, с намером да се земљама у развоју понуди алтернатива кинеској стратегији. Амерички председник је од лидера највећих светских демократија затражио да подрже план за стварање глобалног инфраструктурног фонда, названог „Изградимо поново бољи свет”.

Јута Урпилаинен, комесарка ЕУ за међународна партнерства, бранећи нови инвестициони план евроблока рекла је да је „европска помоћ за развој између 2013. и 2018. била веома близу нивоу финансирања кинеског пројекта ’Појас и пут’”. Осим улагања у пројекте, ЕУ има циљ да подели европску технологију и стручност с економијама у развоју.

„Ово је први озбиљан покушај Европе да направи пројекат и осмисли системе финансирања, па државе сада имају алтернативу узимању позајмица од Кине”, истиче Енди Смол, стручњак за трансатлантска питања у немачком Маршал фонду, за Би-Би-Си.

„Пекинг ће поздравити пројекат ’Глобална капија’ Европске уније, уколико буде отворен и ако ће помоћи земљама у развоју”, рекао је Џанг Минг, кинески амбасадор у ЕУ, на конференцији за медије прошлог месеца.

Ипак, Минг је упозорио да ће било какав покушај да се инфраструктурни пројекти искористе као геополитичко оружје изневерити очекивања међународне заједнице и наштетити интересима ЕУ.

Рајнхард Битикофер, посланик немачких Зелених у Европском парламенту, који већ дуго тврди да ЕУ треба да заузме чвршћи приступ Кини, описао је покретање стратегије као напредак и важан корак за ЕУ.

„Многи партнери широм света спремни су да раде с нама на реализацији глобалне стратегије пролаза, у Азији, Африци и Америци”, рекао је Битикофер за „Гардијан”.

Али неки сумњају да ли ће пројекат ЕУ успети, јер је кинески новац опипљив, а европски план остаје делимично ствар намера.

Џонатан Холслаг, професор на Слободном универзитету у Бриселу, тврди да Европска комисија прилично наивно гледа на геоекономију. У ауторском тексту за портал „Еуoбзeревер” под називом „’Глобална капија’ ЕУ – одговор Кини или ћорсокак”, Холслаг пише да је кинески „пут свиле” првенствено резултат тога што је Пекинг зарадио 540 милијарди евра од трговине са Западом и тај новац инвестирао у иностранство.

„Све док Европа не буде радила на стварању сопствене нове индустрије, Кина ће и даље имати ветар у леђа. Можда велика група земаља у развоју чак и не рачуна на демократску агенду ’Глобалне капије’”, пише Холслаг, „јер док буду узимали европске кредите, али не и европске вредности и правила, склапаће боље послове с другим играчима: Кином, САД, али и Русијом и Турском”.

Миленко Пешић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер