Хроника

Политика: Где је нестао кинески милијардер и оснивач „Алибабе” Џек Ма

Штампа
среда, 13. јануар 2021.

 Кинески милијардер Џек Ма последњи пут је виђен у јавности у октобру, што је у западним медијима, традиционално неповерљивим према Кини, пробудило сумњу да је можда „нестао” јер се усудио да критикује режим у Пекингу. Оснивач концерна „Алибаба” и „Ант” био је најбогатији Кинез док власти нису кренуле у обрачун с његовом пословном империјом. Крајем децембра отвориле су антимонополску истрагу против „Алибабе”, највеће светске платформе за е-трговину, која се сматра кинеским „Амазоном”. Мало пре тога Кина је увела низ нових прописа којим је заустављен излазак на берзу групације „Ант” која се бави финансијским услугама и власник је највеће кинеске платформе за дигитално плаћање „Алипеј”.

Неколико недеља раније, крајем октобра, Ма је на једној конференцији у Шангају критиковао кинески финансијски регулаторни систем. Рекао је да мере као да доноси „клуб стараца” и да се „не може јучерашњим методама регулисати будућност”. Критиковао је кинеске банке да имају „менталитет залагаоничара” јер се још ослањају на застарели систем гаранција. Недељу дана касније Ма је позван на саслушање, да би следећег дана била отказана иницијална јавна понуда „Анта”, иако је већ било дато зелено светло. Крајем децембра компанија је добила инструкције да се реструктурише у складу са новим антимонополским прописима, што је довело до значајног пада цене акција. Западни аналитичари су коментарисали да је кинеска влада увела нове прописе да би показала технолошком могулу да је моћнија од њега.

Од критике власти 24. октобра Џек Ма се није појављивао у јавности. Није учествовао ни у финалној емисији „Ја имам таленат” за афричке предузетнике, коју је лично покренуо. Његово место у жирију је заузео заменик из компаније, а и фотографија му је избрисана са сајта такмичења. Портпарол „Алибабе” је на питање „Бизнис инсајдера” одговорио да Ма није могао да учествује у финалу због густог распореда.

Наставник енглеског језика који је постао интернет предузетник и симбол кинеског успеха дуго је био омиљени лик у Кини, од милоште назван Тата Ма. Био је и нека врста незваничног амбасадора у свету. Доналд Трамп га је примио у јануару 2017. на самом почетку мандата, када му је гост обећао да ће отворити милион радних места у САД. Међутим, расположење кинеске јавности се у последње време променило под утицајем критика с врха на рачун његове пословне империје. Све чешће се може чути да је „зли капиталиста” или „дух који исисава крв”, а грађани испод текстова о њему на интернету стављају као коментар Марксов позив пролетерима света да се уједине.

Ма се повукао са места председника „Алибабе” 2019. године и посветио се  добротворном раду, највише образовању у руралној Кини и предузетништву у Африци. Коментатори кажу да су му као пензионеру можда промакле нове смернице владе, усвојене мало пре форума у Шангају. Комунистичка партија је у њима јасно ставила до знања приватним предузећима како треба да помогну држави „сада када су порасли ризици и изазови” проширене приватне економије. То је сасвим супротно настојањима великих кинеских компанија попут „Хуавеја”, „Тиктока” и „Алибабе” да се прикажу као независне од владине контроле коју им запад спочитава. Ако су тачни наводи да ће „Ант” морати да преда велики део акција држави, то ће бити крај за глобалне амбиције те фирме, пише магазин „Тајм”.

Ма је био  најбогатији Кинез са имовином од 60 милиона долара, али је изгубио 12 милиона за два месеца откако је Кина пооштрила прописе за технолошко-финансијске услуге. Тренутно је четврти на листи кинеских милијардера. Поводом гласина о његовом нестанку, на друштвеним мрежама је почело да кружи прошлогодишње „пророчанство” другог кинеског милијардера. Гуо Венгуио, који је побегао из домовине 2014. и од тада се представља као узбуњивач који открива корупцију.  Он је тврдио у једном интервјуу 2019. да ће следеће године Ма вероватно бити „мртав или у затвору” јер Кина жели да преузме његову империју.

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]