четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Еулекс само повратио јединствен царински поредак на Косову
Хроника

Политика: Еулекс само повратио јединствен царински поредак на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. септембар 2011.

БРИСЕЛ - Еулекс је упућивањем својих цариника на прелазе на северу само поново успоставио јединствен царински поредак на Косову, какав је уведен 2000. године, и ни у чему није прекорачио свој мандат као статусно неутралне мисије, рекли су данас агенцији Бета у Бриселу обавештени извори у Европској унији.

Функционери укључени у деловање мисије ЕУ на Косову су желели да нагласе да је присуство цариника и полицајаца Приштине само „симболично”, исто као што је то и досад био постојећи режим на прелазу Мердаре и на другим царинским тачкама.

Тиме је „начињен и за све прихватљив компромис, јер је власт у Приштини покушала да добије далеко више и постави на царинско-граничне прелазе само своје царинике и полицајце, иако је тачно да приликом договора Београда и Приштине о царинском печату није било речи о томе како ће се он и применити, односно који цариници ће тамо бити надлежни извршни органи”, били су још прецизнији европски дипломатски извори у објашњењу датом Бети.

То је био и одговор на опаску да из званично датих саопштења представника ЕУ може да се протумачи да Еулекс довођењем на прелазе Јариње и Брњак цариника и полицајаца владе у Приштини „спроводи договор о царинским печатима”.

Бета је затражила одговор на питање није ли омогућавањем цариницима и полицајцима Приштине да дођу на северне прелазе поремећен договор ЕУ и Србије да током дијалога с Приштином не буде промене постојећег реалног стања на терену, а такође није ли доведена у питање и одредба „Споразума од шест тачака” УН-Србија да „међународни представници врше царинску службу на Косову”.

Речено је да то није случај и да је „на делу управо то” - Еулекс као међународни чинилац обавља све извршне царинске послове на Косову, и то у складу с резолуцијом 1244 Савета безбедности УН којом је од 2000. на Косову уведен јединствен царински поредак.

Према тумачењу званичника упућених у политику ЕУ према Србији и Косову и деловање Еулекса, „потпуно је логично да се после договора (Београд-Приштина) о царинском печату крене у његову примену и то је управо поновним слањем својих службеника на прелазе и учинила ЕУ, уз договор с Приштином и другим присутним међународним чиниоцима”.

Они су додали да је сад једна страна већ применила оно што суштински најважније произилази из договора о царинским печатима, а то је да се укине обострана забрана трговине, како то и налажу одредбе регионалне зоне слободне трговине ЦЕФТА.

„Наравно да сад треба да видимо како ће свака страна, а то значи и Београд применити договор о царинском печату, па би следећа рунда дијалога с Приштином, вероватно 26. септембра у Бриселу, то требало да до краја разјасни”, додали су извори у Бриселу.

Висока представница Европске уније Кетрин Ештон је синоћ саопштила да примена договора о царинским печатима не утиче на питање статуса Косова и нагласила да је задовољна што је трговина кренула у једном смеру изражавајући очекивање да ће кренути и у другом правцу.

Кетрин Ештон је ставила до знања да очекује да се настави дијалог Београд-Приштина и позвала „све на северу Косова на уздржаност и смиреност”, подвукавши да је насиље неприхватљиво.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер