субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Еулекс корумпиран и није у стању да процесуира главне криминалце из политичких редова на Косову
Хроника

Политика: Еулекс корумпиран и није у стању да процесуира главне криминалце из политичких редова на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. фебруар 2016.

Према „Фридом хаусу”, корупција је захватила и сам Еулекс, који није у стању да процесуира руководеће косовске фигуре.

Тужно је што су Сједињене Државе и европске земље пре 10 година знале да су Тачи и његови људи умешани у шверц дроге и стварање мафијашке државе, рекао је познатом америчком новинару Чаку Судетићу један европски амбасадор који деценијама прати прилике на Балкану. „Али, став је био: он је копиле, али наше копиле”, пренео је амбасадорове речи Судетић, један од најутицајнијих америчких новинара који прате Балкан и коаутор биографије Карле дел Понте, у прошлогодишњем чланку „Силеџије које управљају Косовом”. Текст у којем Судетић у веома мрачним бојама описује Хашима Тачија, Рамуша Харадинаја и друге косоварске лидере, објављен је у америчком листу „Политико”, који читају кључни људи који доносе одлуке у Вашингтону.

Али, далеко од тога да је Судетић једини угледни западни аутор који овако пише о Косову. И у лањском извештају америчке невладине организације „Фридом хаус”, која се већим делом финансира из буџета САД, могуће је пронаћи сличне квалификације. Почев од тога да је Косово оцењено као „полуконсолидована аутократија”, што би било претпоследње место на скали људских права и слобода, па до озбиљних оптужби за корупцију у политичком врху.

„Фридом хаус” се позива на лидера „Самоопредељења” Албина Куртија и његове тврдње да владајућа коалиција служи Демократској партији Косова (Хашим Тачи) и Демократској лиги Косова (Иса Мустафа) да прикрију своју корумпираност. У исти контекст ставља се и истрага међународног тужиоца Клинта Вилијамсона, који је проверавао оптужбе известиоца Савета Европе Дика Мартија из 2010, да је врх ОВК на челу с Харадинајем и Тачијем учествовао у ратним злочинима и трговини органима.

Најважнији проблем, према „Фридом хаусу”, остаје корупција која је захватила и сам Еулекс. Истиче се да Европска мисија за владавину права није у стању да процесуира руководеће косовске фигуре. На Косову су на удару и новинари, који трпе политичке притиске и жале се на узнемиравање, застрашивање и психичке нападе, наводи „Фридом хаус”.

У извештају се истиче побољшање положаја српске заједнице, што се доказује већом излазношћу Срба на изборима 2014, али се указује и на бојкот на северу. Албански званичници ретко гоне починиоце напада на неалбанце, укључујући и убиства Срба, истиче се у извештају, и напомиње да Еулекс недовољно истражује ратне злочине ОВК. Међу проблемима на Косову помињу се и дискриминација мањина, укључујући и сексуалне, слобода кретања, повратак избеглица, суморне економске перспективе и враћање одузете имовине.

Важно је и сведочење Андреа Капусела, такође објављено у „Политику”. Италијански званичник, који је доскора био шеф економског одељења Међународне цивилне канцеларије на Косову, не верује у постојање парламентарне демократије на Косову, оцењујући приштински режим као ауторитаран, а тамошњу елиту као „предаторску и углавном неодговорну”. У Капуселином тексту, који преноси париски „Монд”, он каже да је Косово крхка држава, која и даље прети стабилности Балкана и европској безбедности. И он прозива Еулекс да је упао у замку корупције и да је бојажљив када треба ударити на косовске водеће људе.

Италијан посебно истиче улогу Уставног суда Косова, као политичког инструмента који је од оснивања у рукама косовске политичко-економско-криминалне елите. Она га контролише и ангажује за решавање политичких проблема, посебно кад је реч о најосетљивијим питањима.

Капусела признаје да је Косово постало независно „кршећи правила”, али ипак истиче да је та независност неповратна. Подсећа да се при недавном гласању у Унеску седам држава које су признале Косово изјаснило против његовог чланства, а још осам њих није се ни појавило на гласању. То, по њему, сведочи о фијаску дипломатије Хашима Тачија. Криминал на Косову, уско повезан с политичким елитама, остаје велики проблем у Европи, подсећа Капусела.

Летошње одуговлачење Хашима Тачија и других лидера да одобре у парламенту оснивање суда за злочине ОВК, за Чака Судетића је директан доказ да они страхују од оптужнице и могућности да остатак живота проведу у затвору. Он подсећа на око 400 случајева отмица, протеривања и убистава, углавном Срба и Рома, које су снаге ОВК починиле након НАТО бомбардовања Србије. „Тачи се понаша као животиња у кавезу”, преноси Судетић речи једног високог функционера међународне организације на Косову, оцењујући да би народ био срећан да га се отараси, али не знају како то да учине.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер