Početna strana > Hronika > Politika: EU lovi „keltskog tigra”
Hronika

Politika: EU lovi „keltskog tigra”

PDF Štampa El. pošta
sreda, 17. novembar 2010.

Brisel – Finansijska kriza, posrnule ekonomije i oslabljeni bankarski sektori Irske i Portugalije izazivaju sve veću zabrinutost Evropljana i evrozone posebno.

„Naš opstanak je u krizi. Svi moramo da radimo zajedno da bismo preživeli i da bi evrozona preživela, jer ako evrozona ne preživi, neće preživeti Evropska unija”, upozorio je juče Herman van Rompaj, predsedavajući Saveta EU uoči sinoćnjeg zasedanja ministara ekonomije i finansija u Briselu.

Ova neuobičajeno dramatična izjava Van Rompaja deo je dodatnog pritiska na irsku vladu od koje EU očekuje da zatraži finansijsku pomoć za nadoknadu budžetskog deficita.

Bez formalnog zahteva Dablina mehanizam međunarodne finansijske pomoći ne može da bude aktiviran, a irska vlada očajnički pokušava da to izbegne strahujući za sopstveni suverenitet nad nacionalnim finansijama.

Procene pokazuju da je Irskoj potrebno između 50 i 100 milijardi evra kako bi prevazišla dužničku krizu koja preti da „zarazi” i druge države evrozone, pre svih Portugaliju, kao i da dovede do još veće nesigurnosti na tržištu finansija.

Nemačka kancelarka Angela Merkel prošle nedelje je upozorila da je Irska u teškoj situaciji i da evrozona pod hitno mora da reaguje odgovarajućim merama.

Irski ministar za evropska pitanja Dik Roš izjavio je međutim juče da „nema potrebe da Irska pokreće mehanizam pomoći MMF ili EU”. On je naglasio da je tačno da „postoji problem likvidnosti banaka, ali da panika evropskih ministara nije adekvatan odgovor na to”.

Irski premijer Brajan Kouen kazao je dan ranije u razgovoru za nacionalnu TV da neće biti zahteva Dablina za finansiranje iz MMF-a i EU.

Uprkos insistiranju Dablina da pomoć nije potrebna, investitori tvrde da je pomoć zapravo neophodna s obzirom na to da je bankarski sistem narušen i da su irske kompanije suočene sa veoma visokim troškovima pozajmljivanja na međunarodnom finansijskom tržištu.

Država je već pomogla bankama sa 25 milijardi evra keša što ukupno sa garancijama iznosi 59 milijardi evra koje padaju na teret irskih poreskih obveznika, ali u slučaju da ekonomija ne doživi oporavak, zajmovi će postati još veći i nepovoljniji.

Analitičari očekuju da će irske vlasti pre ili kasnije morati da zatraže pomoć od EU, poput one koju je Grčka dobila u maju, jer je teško pronaći drugi izlaz u situaciji ekonomskog kolapsa.

Prema oceni Kevina Njumena, jednog od vodećih irskih nezavisnih finansijskih eksperata u Briselu, Kouen će teška srca ipak morati da zatraži međunarodnu pomoć od oko 80 milijardi evra, jer je „keltski tigar” pao na kolena i situacija je praktično bezizlazna.

„Treba da uzmemo taj novac i moramo ga uzeti. To nije nikakva sramota. Nalazimo se u jedinstvenim okolnostima. Problemi u Irskoj nisu od juče, već traju čitavu prethodnu deceniju. Država jednostavno nije imala pravu strategiju, ulagalo se nasumično, a potrošnja je bila prevelika”, kazao je Njumen za „Politiku”.

Prema Njumenu, jedan od ključnih razloga upornog odbijanja međunarodne pomoći leži u činjenici da će u Irskoj najkasnije 2012. biti održani opšti izbori, a Kouen i njegova konzervativna partija Fiana fel (Ratnici sudbine) ne žele da prepuste suverenitet nad finansijama međunarodnim institucijama.

U međuvremenu vlasti u Lisabonu upozoravaju na vrlo ozbiljne posledice ako se kriza proširi širom Evrope. Portugalski ministar finansija Fernando Teišeira doš Santoš je rekao da se zaraza širi kao šumski požar i da nijedna članica evrozone nije bezbedna.

Autor: V.Jokanović

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner