четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Држава двоструко кажњава породиље
Хроника

Политика: Држава двоструко кажњава породиље

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јун 2011.

Стоматолог Савка Новаков (31) из Београда добила је решење Пореске управе Министарства финансија да мора да плати око 150.000 динара на име неуплаћених доприноса у периоду од јануара до децембра прошле године. То не би било необично, каже она, да годину дана раније није добила решење исте управе којим се ослобађа плаћања дела доприноса због породиљског одсуства.

– Траже ми да платим ретроактивно нешто од чега су ме сами ослободили. Да сам на време обавештена, не бих користила породиљско одсуство. Сада ми кажу да је требало да затворим ординацију док сам била на боловању, а то нисам могла јер бих изгубила пацијенте и имала бих проблема са лиценцом – објашњава Савка Новаков, мајка двоје деце.

Она је 2008. помоћу кредита отворила приватну стоматолошку ординацију, која је радила и док је власница била на породиљском одсуству, од септембра 2009. до марта ове године. Наша саговорница је једна од око 2.000 жена, како процењују у Унији послодаваца Србије, оштећених одлуком Пореске управе да предузетницама које су на породиљском одсуству, а нису затвориле радње, ретроактивно наплати доприносе.

– Од 2004. до средине прошле године предузетницама које су одлазиле на породиљско одсуство била је стопирана обавеза плаћања доприноса по основу остварене добити, а плаћале су своје доприносе кроз накнаду зараде, које им је исплаћивала локална самоуправа, као и свим другим запосленим породиљама. Међутим, однедавно Пореска управа на други начин тумачи исти закон, па ретроактивно тражи од ових породиља да плате дуг на име доприноса, а износ се креће од 100.000 до пола милиона динара – објашњава Наташа Цупаћ-Павловски, саветник у сектору за правне послове и социјални дијалог Уније послодаваца Србије.

Она истиче да, уколико је Пореска управа увидела пропуст у примени Закона о доприносима и сматрала да то треба да се исправи, како тврде надлежни у овој институцији, није смела да наплаћује дуг уназад. Међутим, управа је послала тужбе предузетницама које су користиле породиљско одсуство прошле, 2009. па чак и 2008. године.

– Већина предузетница има мале фирме и то не може да плати. До ове одлуке предузетнице су биле изједначене са запосленим породиљама, али сада су стављене у знатно неповољнији положај – каже Наташа Цупаћ-Павловски.

Породиље-предузетнице су, како објашњава наша саговорница, раније имале могућност да затворе фирму на годину дана док су на породиљском или да овласте пословођу, па да фирма ради док оне користе одсуство.

– Пореска управа сада каже да су морале, док су примале накнаду зараде, да затворе фирму. Уколико то нису учиниле, могле су да наставе да примају накнаду зараде, али да плаћају доприносе. Али, многе од њих нису могле да затворе локале и ординације, јер раде у изнајмљеном простору, изгубиле би клијентелу, морале би да отпусте раднике и имале би огромну штету – каже наша саговорница.

Да је овде реч о својеврсној дискриминацији предузетница које користе породиљско одсуство мишљења је и Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије. Да би се спречила оваква пракса, по речима нашег саговорника, крајем априла потписан је споразум између владе, послодаваца и синдиката. У њему се Влада Србије обавезала да до краја јуна усвоји законске одредбе које би омогућиле да предузетнице-породиље које настављају са обављањем делатности преко пословође не плаћају допринос за пензијско-инвалидско осигурање по два основа.

– Влада је преузела обавезу да исправи погрешну примену закона, међутим, део владе – Пореска управа Министарства финансија, а ово министарство води председник владе, то не поштује. Зато се питамо да ли је Министарство финансија изнад закона – истиче Атанацковић.

Јанковић: Нема оправдања за другачије тумачење закона

То што је Пореска управа Министарства финансија почела да примењује исти пропис неповољније по грађанке него претходних година је неправилно. Нема оправдања за овакву примену закона, јер ако су доприноси морали раније да се наплаћују, онда неко из Пореске управе мора у буџету да надокнади новац који се претходних година није наплаћивао, изричит је Саша Јанковић, заштитник грађана.

Да подсетимо,Пореска управа недавно је одбила његову препоруку да тумачи закон повољније по грађанке и да одустане од принудне наплате доприноса предузетницама које су на породиљском боловању.

– Могу само да жалим због тога, али и да најоштрије осудим понашање Пореске управе и то у ситуацији када се влада залаже за спровођење препорука заштитника грађана и кад је стратегија Републике да се подстиче рађање као и приватно предузетништво – каже Јанковић.

Пореска управа: Радимо по прописима

„Погрешно поступање неких јединица Пореске управе у прошлости не може се поистоветити са тиме да Пореска управа прихвата да је могуће прописе тумачити на други начин, повољније по грађанке, јер би таквим понашањем довела у дискриминаторски положај предузетнице које су одјавиле радње док су на породиљском одсуству”, наводи се између осталог у објашњењу Пореске управе заштитнику грађана због чега не прихвата његове препоруке, које је достављено и „Политици”. У Пореској управи се позивају на законске одредбе и тврде да све раде по прописима. Ипак, како незванично сазнајемо у Министарству финансија, Пореска управа ће застати са наплатом потраживања овим предузетницама.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер