Početna strana > Hronika > Politika: Beogradu obećano rešavanje „žute kuće”
Hronika

Politika: Beogradu obećano rešavanje „žute kuće”

PDF Štampa El. pošta
sreda, 18. decembar 2013.

U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije odbacuju mogućnost da Euleksov istražni tim prepusti istragu o trgovini organima Prištini

Diku Martiju je trebalo dve godine za istragu o zločinima u „žutoj kući”

Može li slučaj „žuta kuća” doživeti sudbinu slučaja „Staro Gracko” ili možda slučaja „Goraždevac”, na koje je zbog nedostatka dokaza stavljena tačka? Da li se može desiti da nikada ne saznamo ko je kriv što se trgovalo organima kidnapovanih Srba, baš kao što nismo saznali ni ko je ubio srpske žeteoce ili srpsku decu na obali Bistrice? U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije (MSP) veruju da tako nešto nije moguće ili je malo verovatno.

„Iako imamo loših iskustava, bilo bi neverovatno da istraga koju vodi visoko specijalizovani istražni tim, za navode poput Martijevih, na kraju ne da rezultate”, kažu u MSP-u za „Politiku”.

Strah od mogućeg stavljanja slučaja „žuta kuća” ad akta pojavio se posle nedavne izjave direktora kancelarije Stejt departmenta za južnu i centralnu Evropu DŽonatana Mura da u junu iduće godine ističu zakonski rokovi za istragu o eventualnim zločinima u predmetu „trgovina organima”. I portparol tima tužioca DŽon Klint Vilijamson koji predvodi ovu istragu, rekao je za naš list da postoje rokovi za zastarelost i ponovio da tim ima nameru da zaključi istragu do sredine 2014. godine.

A baš sredinom naredne godine završava se i dvogodišnji mandat Euleksa. U Briselu će se tek odlučivati o produžavanju „ugovora” misiji EU na Kosovu, ali u MSP-u ističu da to što se ova dva roka poklapaju ne bi trebalo da bude razlog za zabrinutost.

U ministarstvu smatraju da se nije ni moglo očekivati da će specijalni istražni tim Euleksa, koji radi na otkrivanju počinilaca zločina u „žutoj kući”, ali i umešanosti najviših kosovskih zvaničnika i bivših komandanata OVK u organizovani kriminal, završiti posao brže nego Dik Marti. Kako podsećaju, i Martiju je trebalo dve godine da, na osnovu izjave Karle del Ponte da je bilo zločina, sprovede istragu i sa rezultatima i dokazima izađe u javnost. 

Problem je, međutim, što su informacije na osnovu kojih bi se moglo zaključiti kakve su šanse da istraga bude uspešno okončana – tajna. I to, kako za UN kome se podnosi izveštaj o radu Euleksa, pa time i specijalnog istražnog tima, tako i za Brisel, to jest članice EU. To je, objašnjavaju u MSP-u, normalno, jer nijedan istražni tim ne izveštava politički organ o detaljima istrage, to jest operativnim podacima, pošto su ti izveštaji javni dokumenti. U ministarstvu takođe kažu da ne znaju kako će se na kraju istrage kvalifikovati počinjena dela, da li će biti u pitanju ratni zločini ili neka druga krivična dela. Međutim, kako naglašavaju, teško je pretpostaviti da bi ovo mogao da bude neki drugi zločin osim ratnog. 

Trebalo bi ipak podsetiti da je sumnje u sposobnost Euleksovog tima da se bavi ovakvim zločinima bilo još prilikom njegovog osnivanja sredinom 2011. godine. Beograd je tada uz podršku Moskve tražio da slučaj preuzme međunarodni tim koji bi radio pod okriljem UN-a (za šta je bio i sam Dik Marti), dok su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska i Nemačka tražile da istragu vodi Euleks.

Kada je reč o isticanju mandata misiji Euleks, što bi takođe moglo da naškodi istrazi, u smislu da ovaj slučaj bude prebačen na kosovsko pravosuđe, u MSP-u tvrde da će on bez svake sumnje biti produžen. To se, kažu, uopšte ne dovodi u pitanje. Takođe, više puta je u zvaničnim razgovorima rečeno da se neće dirati u nadležnosti istražnog tima, tako da je isključena mogućnost da slučaj „žuta kuća” bude prepušten nekome drugom. U MSP-u ne spore da postoji raspoloženje da se obim nadležnosti Euleksa smanji i o tome će se još raspravljati u narednih pola godine, ali se to svakako neće odnositi na pravosuđe. Srpski zvaničnici iz prethodne i ove vlade su, kako napominju u MSP-u, u svakom kontaktu sa predsednicima drugih država, kao i u međunarodnim organizacijama podsećali na slučaj „žute kuće” i isticali neophodnost da počinioci budu kažnjeni.

(Jelena Cerovina – Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner