четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Белгијска помфрит револуција
Хроника

Политика: Белгијска помфрит револуција

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. фебруар 2011.

Брисел – Пре три дана Белгија је оборила светски рекорд у броју дана без владе. Претходни рекордери били су Ирачани који су прошле године добили владу после 249 дана преговора.

Колико ће још потрајати политички преговори у Белгији и да ли ће влада уопште бити формирана, не зна нико, па ни белгијски краљ Алберт Други који већ осам месеци именује различите преговараче, али они не успевају да се договоре.

Али светски рекорд је светски рекорд, па макар био и негативан. Белгијанци нису имали проблем да то прихвате, па су у складу са својим особеним смислом за хумор на свој рачун прославили ово достигнуће. Од четвртка када је постигнут рекорд слави се на уличним манифестацијама у многим од универзитетских градова Белгије.

У северној регији – Фландрији, чији су становници тежњу ка отцепљењу од заједничке државе потврдили у јуну прошле године гласовима (око 30 одсто) које су дали сепаратистичком лидеру Барту де Веверу, студенти су ипак протестовали због неславног рекорда.

Нису то биле демонстрације у класичном смислу, већ својеврстан карневал. Тако је било у средњевековном граду Генту на „фестивалу људи”. Отворени су улични штандови на којима су студенти бесплатно делили помфрит, омиљено национално јело. Уз врућ кромпир и музику они су иронично поручили да су заправо поносни на своју непостојећу владу која им је омогућила да у нечему буду први у свету. Догађај, који је најављен као „помфрит револуција” организован је помоћу друштвених мрежа „Фејсбук” и „Твитер”.

Из Гента се недавно огласила и Марлен Темерман, чланица белгијског Сената која је позвала супруге политичара да се уздрже од секса са мужевима све док ови не буду формирали владу. Познати глумац Беноа Пулворде позвао је из истог разлога сународнике да престану са бријањем.

Будући да је Брисел град у којем је уметност стрипа веома популарна и има дугу традицију, не изненађује што се појавио значајан број специјалних издања на тему политичке кризе и неизвесне судбине Белгије, могло би се рећи – у Кораксовом духу. Заједничко за све ауторе је да су краља представили као јединог који је забринут за земљу и труди се да је очува целовитом. Сви остали јунаци стрипа су мање више неодговорно друштво, свако са својим особеним и пренаглашеним слабостима.

У Бриселу је организован шаљиви улични квиз назван Белготрон. Пролазници одговарају на питања која се тичу познавања властите земље, а прва награда је – место премијера Белгије.

Студенти у Лувену, где је смештен најстарији истоимени католички универзитет у Фландрији, најавили су извођење стриптиза у знак обележавања неславног рекорда. И њихова манифестације прошла је весело, али је са скупа упућена порука да упркос добром расположењу, заправо није време за шалу.

Ипак за разлику од сличних криза широм света, ова белгијска не изазива тензије, протесте и насиље. Многи Белгијанци отворено признају да се њихов живот последњих осам месеци уопште не разликује од времена када је земљом управљала влада. „Ово је заправо врхунац демократије. Све политичке акције договарамо на `Фејсбуку`, зар то није чаробно?”, каже Бернар Мас, док се весело пробија кроз гужву како би узео бесплатан помфрит.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер