Početna strana > Hronika > Polaganjem venaca na grobnom polju "Topole" u Spomen-području Donja Gradina obeležen Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina u Jasenovcu; Dodik odbio da se rukuje sa američkom ambasadorkom
Hronika

Polaganjem venaca na grobnom polju "Topole" u Spomen-području Donja Gradina obeležen Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina u Jasenovcu; Dodik odbio da se rukuje sa američkom ambasadorkom

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. april 2018.

 Polaganjem venaca na grobnom polju "Topole" u Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice je obeležen Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina u Jasenovcu.

Komemoracija je počela služenjem parastosa za sve jasenovačke žrtve, a potom su vence na grobnom polju "Topola" položili najviši zvaničnici Republike Srpske, predvođeni predsednikom RS Miloradom Dodikom.

Venac je položio i izaslanik srpskog člana Predsedništva BiH Mladena Ivanića, a u ime institucija Srbije venac je položila predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković koja je ocenila da su ljudi u Jasenovcu i drugim logorima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj istrebljivani "sistematski, smišljeno i organizovano".

"U ime sećanja na jasenovačke žrtve, kao i u ime mladosti koja dolazi, svaki dan i na svakom mestu moramo glasno da govorimo o strahotama i stradanju u jednom od najužasnijih koncetracionih logora Drugog svetskog rata kako se zločin više nikada ne bi ponovio", kazala je Maja Gojković.

Ona je dodala da se strahota tih zločina ne ogleda samo kroz broj nevinih žrtava koje su usmrćene na najsvirepiji način, već i u činjenici da se radilo o državnom projektu čiji je krajnji cilj, kako je navela, bio zatiranje Srba, Jevreja i Roma, saopštila je Skupština Srbije.

Vence na grobnom polju "Topola" položile su i delegacije jasenovačkih logoraša iz Srbije i logoraša Drugog svetskog rata iz Republike Srpske, delegacije Jevreja iz Izraela i jevrejskih zajednica iz RS, te Roma iz Srbije i RS.

Počast žrtvama logora u Jasenovcu odali su i specijalni predstavnik EU u BiH Lars Gunar Vigemark, predstavnici ambasada Rusije, SAD, Nemačke, Holandije, Slovenije i Velike Britanije u BiH, kao i pre

Obeležavanju Dana sećanja u Donjoj Gradini prisustvuju ministri u Vladi Republike Srpske i Srbije, poslanici u Narodnoj skupštini RS, poslanici u parlamentu BiH, predstavnici političkih partija iz Republike Srpske, ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH Dragan Mektić, potomci logoraša i brojni građani.

Logor Donja Gradina formiran je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine i sloma Nezavisne Države Hrvatske.

Donja Gradina je bila jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora gde je ubijeno stotine hiljada Srba, Jevreja, Roma i antifašista.

Dodik odbio da se rukuje sa ambasadorkom SAD Maurin Kormak

Zagreb -- Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovo se nije rukovao sa ambasadorkom SAD u BiH, Maurin Kormak, koja je prisustvovala komemoraciji u Donjoj Gradini.

O Dodikovom odbijanju da pruži ruku Komrakovoj, hrvatski mediji su izvestili kao o incidentu i neprimerenom ponašanju predsednika Republike Srpske.

Podsećaju da je Dodik i prošle godine učinio isto.

Inače, Dodik je na "crnoj listi" američkog ministarstva finansija jer je označen kao osoba koja preti miru i sigurnosti BiH, ugrožavajući sprovođenje Dejtonskog sporazuma.

Podseća se i da je Kormakova ranije ove nedelje u intervjuju za TV N1 rekla da Dodik "nije partner" SAD u BiH, jer dovodi u pitanje teritorijalni integritet BiH.

Današnje odbijanje da joj pruži ruku, Kormakova je prokomentarisala konstatacijom da je ne zanima "ko se s kim rukovao", jer je u Donju Gradinu stigla zbog odavanja počasti žrtvama, a ne zbog sadašnjih političara.

"Ovaj koncentracioni logor nas podseća na užasna zlodela koja su počinjena za vreme Drugog svetskog rata i na fašizam koji je sve to prouzrokovao i zbog čega se celi svet zgražao", kazala je Kormakova preneo je Jutarnji list.

(Beta)