петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Полагањем венаца на гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина обележен Дан сећања на жртве усташког злочина у Јасеновцу; Додик одбио да се рукује са америчком амбасадорком
Хроника

Полагањем венаца на гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина обележен Дан сећања на жртве усташког злочина у Јасеновцу; Додик одбио да се рукује са америчком амбасадорком

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. април 2018.

 Полагањем венаца на гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина код Козарске Дубице је обележен Дан сећања на жртве усташког злочина у Јасеновцу.

Комеморација је почела служењем парастоса за све јасеновачке жртве, а потом су венце на гробном пољу "Топола" положили највиши званичници Републике Српске, предвођени председником РС Милорадом Додиком.

Венац је положио и изасланик српског члана Председништва БиХ Младена Иванића, а у име институција Србије венац је положила председница Скупштине Србије Маја Гојковић која је оценила да су људи у Јасеновцу и другим логорима у Независној Држави Хрватској истребљивани "систематски, смишљено и организовано".

"У име сећања на јасеновачке жртве, као и у име младости која долази, сваки дан и на сваком месту морамо гласно да говоримо о страхотама и страдању у једном од најужаснијих концетрационих логора Другог светског рата како се злочин више никада не би поновио", казала је Маја Гојковић.

Она је додала да се страхота тих злочина не огледа само кроз број невиних жртава које су усмрћене на најсвирепији начин, већ и у чињеници да се радило о државном пројекту чији је крајњи циљ, како је навела, био затирање Срба, Јевреја и Рома, саопштила је Скупштина Србије.

Венце на гробном пољу "Топола" положиле су и делегације јасеновачких логораша из Србије и логораша Другог светског рата из Републике Српске, делегације Јевреја из Израела и јеврејских заједница из РС, те Рома из Србије и РС.

Почаст жртвама логора у Јасеновцу одали су и специјални представник ЕУ у БиХ Ларс Гунар Вигемарк, представници амбасада Русије, САД, Немачке, Холандије, Словеније и Велике Британије у БиХ, као и пре

Обележавању Дана сећања у Доњој Градини присуствују министри у Влади Републике Српске и Србије, посланици у Народној скупштини РС, посланици у парламенту БиХ, представници политичких партија из Републике Српске, министар безбедности у Савету министара БиХ Драган Мектић, потомци логораша и бројни грађани.

Логор Доња Градина формиран је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године и слома Независне Државе Хрватске.

Доња Градина је била једно од највећих стратишта јасеновачког логора где је убијено стотине хиљада Срба, Јевреја, Рома и антифашиста.

Додик одбио да се рукује са амбасадорком САД Маурин Кормак

Загреб -- Председник Републике Српске Милорад Додик поново се није руковао са амбасадорком САД у БиХ, Маурин Кормак, која је присуствовала комеморацији у Доњој Градини.

О Додиковом одбијању да пружи руку Комраковој, хрватски медији су известили као о инциденту и непримереном понашању председника Републике Српске.

Подсећају да је Додик и прошле године учинио исто.

Иначе, Додик је на "црној листи" америчког министарства финансија јер је означен као особа која прети миру и сигурности БиХ, угрожавајући спровођење Дејтонског споразума.

Подсећа се и да је Кормакова раније ове недеље у интервјују за ТВ Н1 рекла да Додик "није партнер" САД у БиХ, јер доводи у питање територијални интегритет БиХ.

Данашње одбијање да јој пружи руку, Кормакова је прокоментарисала констатацијом да је не занима "ко се с ким руковао", јер је у Доњу Градину стигла због одавања почасти жртвама, а не због садашњих политичара.

"Овај концентрациони логор нас подсећа на ужасна злодела која су почињена за време Другог светског рата и на фашизам који је све то проузроковао и због чега се цели свет згражао", казала је Кормакова пренео је Јутарњи лист.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер