четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пол Арон: Ни Израел ни Хамас неће да се повуку
Хроника

Пол Арон: Ни Израел ни Хамас неће да се повуку

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. август 2014.

Газа – Током осам дана прекида ватре, палестински и израелски преговарачи сусретали су се у Каиру да договоре дуготрајно примирје. Једна је страна инсистирала на моменталном прекиду економске блокаде, на снази од 2007, која је одсекла Газу од остатка света и свела многе од 1,8 милиона становника на статус просјака.

Захтеви су укључивали и отварање морске луке, што је договорено у Ослу 1993. Пројекат изградње луке почео је лета 2000. Три месеца касније, израелски тенкови уништили су градилиште.

Друга страна је у укидању блокаде видела награду за Хамас. То би подрило израeлску политику према Хамасу и разбеснело јавност која је у жалости због убиства 64 војника. Док су се преговори у Каиру одуговлачили, становници Газе, повређени и исцрпљени, седели су испред телевизијских екрана, очајнички чекајући вести које би пробудиле трачак наде. У уторак у поноћ истекао је рок за постизање договора. Неколико сати пре тога, као одговор на ракете испаљене из Газе, Израел је покренуо серију ваздушних напада. Убијено је 12 људи. Један напад разрушио је четвороспратницу у Шеик Радвану. Оружје је било специјализовано: три ласерски навођене бомбе, вероватно марке „пејвеј” ГБУ-10, осмишљене тако да униште командне бункере.

У среду, израелске власти потврдиле су да је мисија била усмерена против Мухамеда Деифа, чувеног шефа војног крила Хамаса. Фокс њуз је објавио да је напад успешно изведен. Представници Хамаса то негирају, али признају да су у том нападу настрадали Деифова супруга и тромесечни син као и још двоје људи.

Локална телевизија у Гази интервјуисала је становника тогкраја који је казао да Деиф, који је деценијама у бегу, никада не би ризиковао своју безбедност тако што би посетио своју породицу усред рата. Деифов комшија каже да је до напада дошло после шпијунске дојаве, при чему је обавештајнаслужба Израела на терену све тања и непоузданија, што је последица Хамасових побољшаних контраобавештајних операција.

Како процењују израелски аналитичари, чак је и веома слаба шанса да се елиминише тако важна фигура као што је Деиф била неодољива за премијера Бенјамина Нетанијахуа, чији ниједан војни циљ још није остварен. Мрежа Хамасових тунела у великој мери је нетакнута.

Пре четири дана, локална ТВ станица је емитовала емисију „Газа испод земље”,пратећи милитанте који су се слободно кретали тунелима. Они и даље производе и лансирају ракетеизазивајући осећај рањивости код Израелаца. Упркос томе што је израелска војска нанела огромну штету у Гази,нема доказа да су морал и одлучност Хамаса почели да слабе. Нетанијаху покушава да се извуче са мртве тачке која је постала политички неиздржива. У новембру 2012. могао је да каже да је успео у једнонедељној операцији против Газе јер је тада убијен Ахмед Џабари, други главнокомандујући у Хамасу.

Али, докпогађањемета попут њега може да произведе подршку јавног мњења, са друге стране доводи и до јачања одговора бораца Хамаса. Дух саможртвовања усађен је у овај покрет. Његове вође попут Мухамеда Захара, Басима Наима и Халила ел Хаја преживели су многе атентате и изгубили многобројне чланове породице као колатералну штету. Ови борци су обликовани заједничким искуством покушајаубистава и губитака ближњих.  

Иако критичари кажу да је Хамас култ смрти и сам Израелима дугу историју освете за своје сопствене мученике. Дипломци војне академије су се 1973. окупили на свечаности у тврђави Масада, старом светилишту где је скоро хиљаду ортодоксних Јевреја наводно извршило групно самоубиство дасе не би покорило Десетој римској легији. Војни лидер Моше Дајан објаснио је тада значење тог места: „Масада је симбол хероизма и слободе јеврејског народа која поручује: борити седо смрти уместо да се предате, бирајте смрт уместо окова игубитка слободе.”

За Палестинце и Израелце, смрт и освета јесу основни принципи патриотизма. Зато је садашња ситуација у Гази тако опасна. Свака страна жели да поручи другој да нема одступања. Хамас не може војно да се такмичи, али је ипак спреман да иде до краја и бори се до последње човека. Тиме прети да увуче Израел у још дубљи понор.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер