четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пол Антонопулос: Анкара ће лако окренути леђа Москви, ако буде сматрала да су јој односи са Западом кориснији
Хроника

Пол Антонопулос: Анкара ће лако окренути леђа Москви, ако буде сматрала да су јој односи са Западом кориснији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. септембар 2021.

 Анкара ће лако окренути леђа Москви, ако буде сматрала да су јој односи са Западом кориснији, сматра политиколог Пол Антонопулос у чланку за портал Info Brics.

Председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, имаће састанак у Сочију 29. септембра, где ће разговарати о билатералним односима и ситуацији у Сирији.

"Поставља се питање, да ли Москва треба да верује Анкари, посебно узимајући у обзир то што турски председник често замењује билатералну реторику непријатељском", наводи експерт.

Како сматра Антонопулос, интереси две државе се сукобљавају у многим регионима планете: Путин покушава да сачува мир у Сирији, а Ердоган уз помоћ меке силе и армије жели да поврати бивше османске поседе.

Политиколог је нагласио да Турска очајно покушава да постане велика сила, али је реалност таква да њено присуство у блискоисточној републици у потпуности зависи од воље Русије. Поред тога, Анкара жели да промени равнотежу снага у Закавказју и Либији како би ослабила утицај Москве, додао је он.

„Иако су Ердоганови приједлози о стварању регионалне платформе за рјешавање проблема позитиван корак у правом смјеру, с обзиром на његово досљедно несигурно понашање и издаје у прошлости, Москва би, с једне стране, прихватила такав блок с ентузијазмом, али такође се плашите, знајући да се та Турска врло често лако окреће Западу “, резимирао је стручњак.

"Иако су Ердоганови предлози о формирању регионалне платформе за решавање проблема позитиван корак у правом смеру, с обзиром на његово доследно непоуздано понашање и издаје у прошлости, Москва би, са једне стране, прихватила такав блок са ентузијазмом, али се такође плашити, знајући да се Турска врло често лако окреће према Западу", закључио је стручњак.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер