уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Покрајинска власт поднела амандмане на Закон о преносу надлежности
Хроника

Покрајинска власт поднела амандмане на Закон о преносу надлежности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. април 2009.

Покрајинско Извршно веће упутило је Влади Србије петнаестак примедби на Нацрт закона о утврђивању надлежности АПВ, који је пре недељу дана уручен председнику ИВ Војводине Бојану Пајтићу, потврдио је за „Политику” шеф посланичке групе За европску Војводину Драгослав Петровић. Према његовим речима, неке од њих су само техничке и односе се на неке пропусте формалне природе, али има и суштинских.

– Сматрамо, рецимо, да треба јасно дефинисати члан 88 Нацрта закона који се односи на предузимање свих мера укључујући и обезбеђивање финансијских средстава за преузимање нових надлежности Војводине и то тако да се јасно разграничи шта су обавезе републике, а шта покрајине – каже Петровић.

Он додаје да покрајина не одустаје од тога да има свој завод за статистику.

– У примедбама смо указали и на то да питање оснивања развојне банке треба свести под мало слово „р”, односно да треба оставити простор да видимо на који начин бисмо то уредили. Постоји још неколико примедби, али мислим да смо на добром путу ка усвајању коначног предлога закона – истиче Петровић.

Како „Политика” сазнаје, у документу који је упућен премијеру Мирку Цветковићу и министрима из владине Радне групе, на укупно четири стране налазе се примедбе из области: просвете, културе, заштите животне средине, пољопривреде, водопривреде и шумарства, привреде, јавног информисања и енергетике.

Драгослав Петровић каже да су чланови већа, у коме су представници ДС-а, СВМ-а, Г17 плус, ЛСВ-а и СПС-а, закључили да је Нацрт закона у великој мери испоштовао претходни договор на релацији Бановина–Немањина.

На питање да ли примедбе које су оцењене као суштинске могу довести и до суштинских измена Предлога статута покрајине, Петровић каже:

– Суштина је да је задржан дух и она идеја коју смо имали и приликом доношења статута и током заједничког рада на нацрту овог закона. Постоји још неколико примедби, али мислим да смо на добром путу ка усвајању коначног предлога закона.

Портпарол Лиге социјалдемократа Војводине Александра Јерков каже, међутим, да измене које је тражило покрајинско веће за ту странку нису довољне, јер су оне техничке, а не суштинске.

„Закон пре свега мора да дефинише која су то питања од покрајинског значаја, јер се само та питања могу сматрати изворним надлежностима покрајине. У противном, све надлежности су поверене, а то онда значи да их оним законом можемо добити, а да нам их други закон одузме”, објашњава Јерков.

За ЛСВ није прихватљиво ни то што нема гаранција да ће за поверене надлежности бити обезбеђен новац из републичког буџета, као и то што закон не дефинише имовину покрајине, а без имовине и прихода нема стварне аутономије. Александра Јерков, ипак, додаје би и та странка могла у Скупштини Србије да подржи овај закон уколико у њега буде додата одредба којом се дефинишу питања од покрајинског значаја.

Посланик Савеза Војвођанских Мађара у Скупштини Србије Балинт Пастор каже да ће та странка подржати закон о утврђивању надлежности уколико Влада Србије прихвати сугестије Извршног већа Војводине. Поводом захтеве „лигаша” Пастор објашњава да јесте проблем када сваки пут кад се доноси неки закон морате да стрепите да ће ограничити неку од надлежности Војводине и да би заиста требало смањити број одредаба у којима се каже да ће се нешто накнадно регулисати другим законом.

– Кад је реч о имовини и приходима, знам да је закон о јавној својини већ дуже време на јавној расправи и да влада може за две недеље да га упути у скупштинску процедуру, тако да би он могао да буде усвојен у исто време са статутом покрајине и законом о надлежностима, чиме би се овај проблем решио – додаје Пастор.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер