петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Појавила се нова жаришта ковида у Немачкој, Аустрији и Шпанији, у Француској казне за неношење маски
Хроника

Појавила се нова жаришта ковида у Немачкој, Аустрији и Шпанији, у Француској казне за неношење маски

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2020.

У појединим европским земљама поново је дошло до ширења коронавируса. Шпанија бори са порастом броја новооболелих. Нова жаришта у другим земљама.

Због тога све више европских земаља уводи строжије мере, за чије непоштовање су предвиђене строге казне.

У немачкој држави Баварија цела фарма са 500 људи стављена је јуче у карантин, након што су 174 радника тестирана позитивно на корона вирус, преноси Еуронеwс.

Власти су убеђене да се избијање жаришта у граду Маминг није проширило изван фарме. Инфицирани и они који нису заражени раздвојени су на фарми, а око ње је постављена жица.

Распоређени су и чувари како би се обезбедило да нико не напусти фарму.

Проблеми и у Аустрији

Само неколико километара даље, људи у аустријском граду Санкт Вофлганг недалеко од Салцбурга позвани су да остану код куће након што су у петак 44 особе биле позитивне на тгесту на корона вирус.

Верује се да се зараза проширила након журки у баровима у граду, од којих су два сада привремено затворена.

Сви барови и клубови сада раде до 23 сата.

Аустрија се суочава са порастом оболелих након што је ублажила рестрикције, због чега је канцелар Себастијан Курц поново увео обавезу ношења мски у продавницама, поштама и банкама.

Аустрија је до сада пријавила више од 20.000 оболелих и више од 700 смртних случајева.

Француска: За неношење маске казна 135 евра

Француска је до сада избегавала да поново уводи карантин, али је стопа Р фактора у тој земљи у суботу порасла на забрињавајућих 1,3, што значи да заражени људи у просеку могу да заразе 1,3 особе.

Дневни број новозаражених такође је порастао, а у петак је било више од 1.100 нових случајева.

Здравствене власти упозориле су да Француска ризикује да иде корак уназад у борби против корона вируса, који је тамо однео више од 30.000 живота, а тренутни показатељи инфекције подсећају на оне који су виђени у мају на крају стриктног двомесечног затварања.

"Поништили смо велики део напретка који смо постигли у првим недељама затварања", наводе из здравствених институција и упозоравају на то да француски држављани током летњег одмора спуштају гард и да се они који су позитивни не самоизолују довољно.

Француске власти недавно су увеле новчану казну од 135 евра за људе који не носе маске у затвореним јавним просторима.

Јужна италијанска регија Кампанија увела је још строжије казне - 1.000 евра за неношење маски.

Поред новчане казне, предузећа би могла да буду затворена у трајању од пет до 30 дана.

"Ако наши суграђани мисле да је проблем решен, то значи да ћемо се у року од неколико недеља вратити у ванредно стање", упозорио је у петак гувернер регије Винћенцо Де Лука на Фејсбуку.

Казне се односи на свакога ко не носи маску у затвореном простору, укључујући јавне установе, супермаркете, барове, ресторане, продавнице као и јавни превоз.

Превозници имају обавезу да не дозволе улаз у возила онима који не носе маску.

Они који буду ухваћени да не носе маске у превозу биће приморани да напусте возило, а уколико то одбију, биће позвана и полиција.

Италија је једна од најпогођенијих европских земаља пандемијом корона вируса, са више од 242.000 случаја и више од 35.000 преминулих, али се чини да тренутно вирус држи под контролом, иако је у последња 24 сата пријављено 275 новооболелих и пет смртних случајева.

Спор Британије и Шпаније због путовања

Ноћни клубови, барови и плаже у Шпанији, нарочито популарни током летње сезоне, поново су суочени са рестриктивним мерама, будући да су се претворили у жаришта новог удара корона вируса.

Две најкритичније тачке у тој земљи налазе се у региону Каталонија, а реч је о градовима Барселони и Љеиди и њиховој околини, где су због пораста броја заражених пооштрене рестриктивне мере, ублажене тек пре месец дана, пошто је епидемија ЦОВИД-19 у Шпанији стављена под контролу.

Британска влада уклонила је синоћ Шпанију са листе земаља безбедних за путовања након великог пораста броја новозаражених корона вирусом последњих дана и увела обавезан двонедељни карантин за путнике који се враћају из те земље.

Након те одлуке огласили су се шпански званичници, тврдећи да је пандемија корона вируса у тој земљи под контролом.

Шпанија је у петак пријавила 2.225 нових случајева, што је три пута више него пре две недеље.

У Шпанији је забележено више од 272.000 људи, док је више од 28.000 умрло од коронавируса.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер