петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Подизање споменика Анти Павелићу у Загребу најављено за 26. децембар
Хроника

Подизање споменика Анти Павелићу у Загребу најављено за 26. децембар

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. октобар 2009.

ЗАГРЕБ – Споменик Анти Павелићу биће постављен у Загребу 26. децембра у 15 часова, најавио је председник екстремно десничарске невладине организације Хрватски уљудбени покрет (ХУП) Томислав Драгун, истакавши да, према Европском суду за људска права, не постоји правна основа да се у томе спрече.

Драгун није поменуо локацију на којој ће бити споменик, нити о којој се одлуци Европског суда ради, али је нагласио да је за 26. децембар договорено и низ других активности као што је одлазак пред седиште председника државе на Пантовчак због „опроштаја” с актуелним председником Стјепаном Месићем коме почетком наредне године истиче други мандат.

Драгун је раније најавио да би могућа локацију за споменик у Загребу била Сплавница - мали трг који спаја Трг бана Јелачића и пијацу Долац, на коме се сада продаје цвеће.

ХУП је заокупљен кандидатуром генерала, хашког оптуженика Анте Готовине за председника Хрватске, али се спрема и на Равну гору да би „од четника стекли потребна искуства око рехабилитације Драже Михаиловића и изградње споменика”.

ХУП је о посети информисао амбасаду Србије у Загребу и обавестио је и о сарадњи са Српским четничким покретом „Равна гора”.

Истичући да, према актима Европског суда за људска права не постоји никаква препрека да се споменик Павелићу подигне, Драгун је рекао да се тог дана неће рушити, ни убијати, већ ће се „уљудбено (културно) подићи споменик на чијем се одливу ради, а који је потребан не само Загребу, већ и Хрватској”, при чему не очекују неке забране.

Иако су током деведесетих година прошлог века усташке главешине добиле већи број улица, споменици им нису подизани, осим у Слуњу код Карловца где је подигнут споменик Јури Францетићу, команданту усташке Црне легије и Светом Року у Лици где је подигнута спомен плоча у част усташком министру и планеру геноцида Мили Будаку.

Споменик у Слуњу уклоњен је 2004. према одлуци владе Иве Санадера, јер је штетио угледу и интересима Хрватске, а уклањање је трајало шест часова уз обезбеђење више од сто специјалаца.

Спомен-плоча Будаку уклоњена је исте године, али уз мање тензија. Било је још спомен обележја која су подизана 2004, али су у року од неколико дана уклањана.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер