Хроника

Поделе у Европи око подршке интервенцији у Либији

Штампа
уторак, 22. март 2011.

Италијански министар спољних послова, Франко Фратини на конференцији за новинаре после министарског састанка ЕУ поводом кризе у Либији, 21. март 2011.

У Европи се јављују поделе у погледу подржавања коалиције која под вођством САД врши ваздушне и ракетне нападе на Либију, у складу са резолуцијом Уједињених нација о забрани летова над том земљом.

На састанку НАТО-а у Бриселу, на којем је разматрана могућност преузимања команде над операцијом, 28 чланица Алијансе јуче нису постигле консензус.

Премијер Турске је данас изјавио да је Анкара поставила неколико услова за учешће НАТО-а у војној акцији. Реждеп Тајип Ердоган је данас у Саудијској Арабији рекао да операција НАТО-а не сме да се претвори у окупацију. Он је нагласио да НАТО мора да обезбеди „да Либија припадне Либијцима“ и да се либијски природни извори и богатства не додељују другим земљама.

Руски премијер Владимир Путин је данас оштро критиковао зону забране летења, поновивши речи Моамера Гадафија који је рекао да акција подсећа на „средњовековни крсташки рат“. Руски председник Дмитриј Медведев је међутим нешто касније критиковао премијерову опаску као „неприхватљиву“.

Ирански врховни лидер, ајатолах Али Хамнеи, осудио је војну акцију под вођством Сједињених Држава и оптужио западну коалицију да покушава да стекне „упориште“ у Либији да би надзирала – како је рекао – револуције у Египту и Тунису. У говору поводом персијске Нове године, ајатола је такође осудио начин на који Либијска влада поступа са сопственим народом.

Немачка је данас правдала своју одлуку да се не прикључи коалицији. Министар спољних послова Гвидо Вестервеле је изјавио да Берлин сматра да је операција ризична и да критике које је изрекао генерални секретар Арапске лиге Амр Муса, оправдавају немачки став. Међутим, Амр Муса је данас изјавио да прихвата резолуцију Уједињених нација којом се овлашћује војна акција у Либији, пошто је на основу раније изјаве могло да се закључи да је он забринут због акције западних држава. Он је данас изјавио да Арапска лига поштује резолуцију Уједињених нација и нема примедбе на њу, нарочито, како је додао, због тога што се у њој не тражи инвазија Либије.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]