среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Под притиском Брисела Влада Србије укида таксе за увоз млека и млечних производа од нове године?
Хроника

Под притиском Брисела Влада Србије укида таксе за увоз млека и млечних производа од нове године?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. децембар 2016.

 Влада Србије највероватније ће укинути прелевмане за увоз млека и млечних производа од нове године, а та одлука требало би да се донесе у наредних десетак дана.

Та одлука је условљена притиском Брисела, који тражи да се поштују одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању који не предвиђа повлашћен статус домаћих млекара. Они сматрају и да је цена млека почела да расте на тржишту ЕУ и да та мера нема више оправдање за опстанак у 2017. години.

Извор "Блица" из Немањине 11 тврди да је такав став ставио српску власт на велике муке, па је готово извесно да ће од нове године увозне таксе на млеко од 10 до 20 динара по литру и за киселомлечне производе од 10 до 30 динара, које су уведене јуна 2015. године, бити укинуте.

- Министар Бранислав Недимовић ових дана интензивно разговара са млекарима, којима је предочио да за Брисел не постоји више основаност опстанка прелевмана јер се тржиште стабилизовало. Наиме, ова мера је уведена када су цене млека на европском тржишту пале са 45 на двадесетак евроценти како би се заштитила домаћа производња. Пошто цене сада расту, ЕУ не жели више да толерише Србији ове погодности. Треба да се зна да ако се опет појави криза, Влада ће поново интервенисати заштитним мерама - каже наш извор.

Произвођачи млека не страхују.

- Сада када се цене млека на европском тржишту стабилизују, логично је да прелевмани буду укинути, те да се тежиште пребаци на увођење мера које би обезбедиле већу конкурентност српских фармера, као што су почетак рада Националне лабораторије и давање премија по основу квалитета млека. Мислим да је било најбитније да имамо прелевмане у задњих годину и по дана, а да од првог јануара прелевмани нису неопходни - каже Илија Шетка, директор "Имлека".

Удружења: Нисмо конкурентни

Председник Удружења произвођача млека Мачванског округа Горан Васић сматра да прелевмани треба да остану бар још шест месеци.

- Ако се укину, домаћа производња биће угрожена и увозно млеко ће преплавити српско тржиште. Европски сељак има све видове субвенционисања који служе за поправку конкурентности које ми не можемо да пратимо - каже Васић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер