субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Почели преговори о трећем пакету финансијске помоћи Грчкој; Ципрас овластио Варуфакиса да припреми план у случају изласка из Еврозоне
Хроника

Почели преговори о трећем пакету финансијске помоћи Грчкој; Ципрас овластио Варуфакиса да припреми план у случају изласка из Еврозоне

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2015.

Кључни преговарачи из Европске уније и Међународног монетарног фонда (ММФ) отпочели су данас у Атини интензивну рунду преговора са властима Грчке, у настојању да договоре детаље трећег пакета међународне финансијске помоћи тој земљи вредног 86 милијарди евра.

Еуклид Цакалотос

Званичници ММФ, ЕУ и Европске централне банке прво су се састали са грчким министром финансија Еуклидом Цакалотосом и министром економије Јоргосом Статакисом, након што су од почетка недеље вођени технички преговори тимова кредитора и Атине о реформи пореског система и прописима на тржишту рада.

Неименовани званичник ММФ-а је јуче изјавио да фонд неће постићи договор са Грчком о новом пакету помоћи све док Атина не постигне договор са европским владама који ће осигурати враћање дуга.

Истовремено, британски лист Фајненшел тајмс је јавио, позивајући се на поверљиви записник са заседања Одбора директора ММФ, да су службеници те међународне институције на двочасовној седници, закључили да фонд може да учествује у преговорима о новој помоћи Грчкој, али да се Атина не може квалификовати за нову помоћ ММФ због превисоког нивоа дуга и лоших резултата у спроводјењу реформи.

(Танјуг)

Ципрас овластио Варуфакиса да припреми план у случају изласка из Еврозоне

Грчки премијер Алексис Ципрас потврдио је данас да је овластио свог бившег министра финансија Јаниса Варуфакиса да припреми план у случају да та земља буде приморана да изађе из Еврозоне.

"Нисмо планирали да земљу повучемо из Еврозоне, али смо имали резервне планове. Ако су наши партнери и кредитори припремили план за `Грексит`, зашто онда Влада не би припремила нашу одбрану?", реторички је упитао Ципрас.

Варуфакис је почетком седмице изазвао шок у Грчкој када је потврдио да је имао тајну групу која је, уколико затреба, планирала пребацивање финансија из евра у драхме.

Он је признао да су он и његов пријатељ из детињства, који је стручњак за компјутере, упали у рачунарски систем његовог министарства, што је био први корак ка стварању "паралелног банкарског система" у случају пропасти грчких банака.

(Срна)

Ципрас брани Варуфакиса због резервног плана

АТИНА – Премијер Грчке Алексис Ципрас данас је бранио бившег министра финансија Јаниса Варуфакиса, који се суочава са тужбама због такозваног плана Б за стварање паралелног платног система у случају да земља буде приморана да напусти еврозону.

„Наравно да сам ја лично наложио да се формира тим који ће израдити резервни план за случај да он буде неопходан”, рекао је Ципрас у обраћању грчком парламенту, не износећи додатне детаље, преноси агенција Франс прес.

„Ако су се наши кредитори спремали за 'grexit', зар није требало да ми спремимо решење за тај случај?”, питао је Ципрас.

Против Варуфаксиа су подигнуте приватне тужбе у којима се наводи да он је у тајности планирао да изведе земљу из еврозоне. Грчки Врховни суд је случај проследио парламенту, који је једини надлежан да процени да ли Варуфакис, као бивши министар, може бити кривично гоњен.

У телефонском разговору са групом инвеститора из Лондона, вођеном недељу дана пошто је поднео оставку на функцију министра, Варуфакис је открио да је у сарадњи са петочланим тимом месецима радио на резервном плану за стварање паралелног платног система, у случају да Европска централна банка обустави исплату хитних средстава за грчки финансијски систем, као што је то урадила након колапса преговора са грчком владом, пренео је британски лист Телеграф.

Паралелни платни систем би могао да функционише у еврима, али би преко ноћи могао да се пребаци на драхму, ако за то буде било потребе. Варуфакис је крајем прошлог месеца и сам потврдио да га је Ципрас овластио да осмисли паралелни платни систем.

Ципрас је рекао да је Варуфакис можда грешио, али да не треба да буде судски гоњен.

„Не можете га оптужити да је крао новац грчких пореских обвезника, или имао тајни план да разбије земљу о стене”, рекао је грчки премијер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер