среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Савет безбедности УН - Гутереш: Позивам лидере Београда и Приштине да се уздрже од тешких речи и примене договорено; Николић: Србија спремна на компромисе који нису лаки
Хроника

Савет безбедности УН - Гутереш: Позивам лидере Београда и Приштине да се уздрже од тешких речи и примене договорено; Николић: Србија спремна на компромисе који нису лаки

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. фебруар 2017.

Њујорк - У Савету безбедности УН завршена је седница на којој је разматран редовни тромесечни извештај генералног секретара светске организације о Косову.

Чланицама СБ се обратио и шеф Унмика и специјални представник генералног секретара Захир Танин.

У име Приштине говорила је амбасадорка у САД Вљора Читаку - опширније ОВДЕ. 

Ставове Србије заступао је председник Србије Томислав Николић.

Председник Србије Томислав Николић данас је рекао да је примарни циљ Србије очување мира и стабилност, позвао међународну заједницу да утиче на привремене институције у Приштини како би се формирала Заједница српских општина, а што је предвиђено Бриселским споразумом и поручио да Србија неће признати независно Косово.

- Још једном желим да будем јасан - Србија неће признати Косово шта год да нам се нуди заузврат и каквим год притисцима били изложени. Реч је о одбрани принципа и о трајној наклоњености правди. Онај ко се држи принципа и ко се бори за правду, увек је у праву - поручио је Николић у обраћању на седници СБ УН.

Како је рекао, ускоро ће се навршити четири године од постизања првог Бриселског споразума а кључни сегмент тог Споразума, договореног и потписаног, односи се на формирање Заједнице српских општина, које нажалост још није ни почело.

- Представници Приштине све отвореније поручују да њих ова Заједница и не занима и да се неће држати договора чији је гарант Европска унија. Ову самовољу приштинских преговарача неће решити тек понека узгредна јавна критика упућена Приштини која стиже са Запада -оценио је Николић.

Он је додао да Србија с правом захтева само толико - да се Приштина држи договора од пре четири године и очекује да чује уједињен и снажан глас међународне заједнице, укључујући наше партнере из ЕУ, против игнорантског става Приштине по овом питању од виталног значаја за Србе.

ЗСО је предуслов опстанка Срба

- Чему договори, обавезе на које се пристало, ако се не спроводе - упитао је.

Успостављање ЗСО предуслов је за нормалан живот и одржив опстанак српског народа у Покрајини.

- Као таква, завређује да јој се посвети далеко већа пажња и у Извештају генералног секретара УН чији је задатак да брани основна људска права, пре свега право на живот, слободу кретања, становања, право на рад и образовање, право на очување културне посебности народа, слободу вероисповести - додао је.

- Заједница српских општина је и осмишљена са задатком да успостави владавину права и људских слобода Србима кроз институције система - подвукао је председник Србије.

Србија, додао је, и у том контексту сагледава важност редовних седница СБ са којих се упућује порука обема странама, а поготово Приштини, да оно што се договори није и не може бити тек мртво слово на папиру, већ мора да заживи и оствари се.

Он је рекао да се изговори за одуговлачење више не смеју тек тако прихватати: "Формирање и активирање ЗСО је приоритетно. Динамика формирања се мора дефинисати и одредити датум почетка рада Управљачког тима, а Заједница може бити заснована искључиво на ономе што је договорено - никако на некаквим накнадним покушајима једностраних измена онога о чему је, уз посредовање ЕУ, већ постигнут договор".

Мирна решења немају алтернативу

- Формирање ЗСО са суштинским овлашћењима предвиђеним Бриселским споразумом и постигнутим пратећим договорима, а не са ингеренцијама невладине организације, неопходно је и како би се спречила даља ескалација неповерења. Све друго би значило избегавање преузетих обавеза и обесмишљавање самог дијалога између Београда и Приштине - додао је.

- Реагујући одговорно и одлучно на све изазове, државне институције Србије утицале су на смиривање тензија на Косову и Метохији, које су претиле да ескалирају. Порука коју са овог места желим да пошаљем свим екстремистима јесте да мирна решења немају алтернативу - рекао је Николић.

Он је подвукао штетност изјава у вези са могућим формирањем Војске Косова, чиме би, подвукао је, озбиљно била прекршена резолуција СБ УН 1244, а што би истовремено представљало нову, озбиљну претњу напорима у правцу стабилизације не само КиМ већ и Западног Балкана.

Говорећи о дијалогу између Београда и Приштине он је истакао да Србија настоји да утре пут постепеној нормализацији стања, али и указао да за "искрен и животно спроводљив договор потребна је и искреност другог саговорника".

Према његовим речима, чињеница је да је Србија у оквиру дијалога конструктивна и реална у предлозима и да је спремна на компромисе који нису лаки.

- Овакав приступ Србије није праћен истом таквом намером друге стране, која учестало онемогућава напредак у спровођењу обавеза које је договором и потписом преузела. Одређени резултати јесу постигнути, али ни приближно оним који се очекују - навео је Николић.

Приштина крши договоре

Он је рекао да сва наша настојања да се држимо дијалога уз посредовање ЕУ, на који су пристали и Београд и Приштина, у континуитету праћена кршењем договора и агресивним поступцима власти у Приштини.

- Циљ (Приштине) је да се испровоцирају сукоби: од забране испорука уџбеника на српском језику, преко константних напада на Србе и њихову имовину, противправног покушаја конфискације рударско-металуршко-хемијског комбината "Трепча", до најновијих примера забране уласка на КиМ воза из Београда, што представља најгрубље кршење основних људских права и слободе кретања - упозорио је Николић.

Према његовим речима Приштина је на воз "одговорила претњама, минирањем пруге и употребом дугих цеви и борбених возила".

Како је навео, такав приступ директно је супротстављен духу дијалога који тежи нормализацији односа и представља озбиљно угрожавање мира и стабилности у региону.

Он је рекао да има оних који кажу да је воз носио поруку да је Косово саставни део Србије и да је то провокација коју су били спремни да зауставе силом оружја.

- Не постоји ни једна одлука УН по којој КиМ није у саставу Србије. За мене, права провокација је то што сви представници привремене администрације у Приштини говоре да је Косово независна држава. Да ли бисте оправдали када би Србија, чланица Уједињених нација, на ту провокацију одговорила претњом оружјем? - упитао је Николић.

Према Николићу чин слања специјалних полицијских јединица апсолутно је неприхватљив и "био је позив на оружани сукоб".

Он је додао да треба питати какво наређење су имали да се воз пун студената, којим случајем, појавио на административном прелазу.

- Мени, на састанку у Бриселу, пред Високом представницом за спољну политику и безбедност, госпођом Могерини, нису знали како да одговоре. Можда ће вама рећи - рекао је Николић али и додао - "овде седе многи заштитници њиховог понашања".

Србија не даје повод за сукобе

Николић је подвукао да Србија никада и ничим није дала повод албанским екстремистима, али да они и даље не бирају средства како би изазвали сукобе ширих размера.

"Одраз таквог нашег добронамерног, компромисног приступа је и постизање договора о уређењу дела око моста у Косовској Митровици, 4. фебруара ове године" рекао је председник Србије.

Он је навео и да не може бити истинског помирења без процесуирања свих злочина.

- То је обавеза према породицама које имају право да сазнају истину о судбини својих најближих. Република Србија никад није оспоравала потребу да сви који су починили ратне злочине, без обзира на етничку припадност, одговарају - напротив - рекао је он.

Како је навео од кључне је важности да се по овом питању не прибегава манипулацијама и злоупотребама у политичке сврхе, чиме се власти у Приштини служе.

- Тако се показује неспремност Приштине за суочавање са одговорношћу у сопственим редовима по питању ратних злочина. Ово наглашавам свестан предстојећег почетка рада Специјалног суда у чијој су надлежности злочини извршени на КиМ, а у вези са наводима из Извештаја Дика Мартија о трговини људским органима отетих Срба, као и други ратни и злочини против човечности -прецизирао је Николић.

Он је подсетио и да француско правосуђе решава захтев за изручење Рамуша Харадинаја Србији зато што је осумњичен за најтеже ратне злочине.

- Тај нечовек, један од команданата терористичке тзв. "Ослободилачке војске Косова", у настојању да избегне задовољење правде, не преза да и данас, пред очима Европе и света, отворено прети новим ратом говорећи да ће - Србија проћи као 1999. године. Не знам, дакле, зашто није уследила оштра осуда иступа, рекао бих отворених претњи Рамуша Харадинаја. Некажњивост за почињене злочине не сме се дозволити ни толерисати. Ово је цивилизацијско питање и озбиљан тест за целокупно чланство УН, прилика да покажемо да су право и правда изнад политике и да су све жртве једнаке у свом страдању -додао је.

Почела седница СБ УН, на којој ће бити представљен нови извештај о “Косову”, ставове Србије заступа Николић

У Њујорку је почела седница СБ УН на којој ће бити представљен нови редовни тромесечни извештај о Косову.

Ставове Србије ће заступати председник Републике Томислав Николић.

Извештајем је обухваћен период од 16. октобра 2016. до 15. јануара 2017. године током којег су на челу УН били и Бан Ки-мун и Антонио Гутереш, који је у јануару ступио на дужност генералног секретара.

На седници ће говорити и специјални представник генералног секретара и шеф Унмика Захир Танин. 

У извештају је оцењено да посвећеност Београда и Приштине напредовању дијалога слаби, а губитак замајца повећава опасност да у процесу нормализације дође до застоја. 

Генерални секретар светске организације указао је да није постигнут јасан напредак кад је реч о успостављању Заједнице српских општина, што је "кључан аспекат споразума постигнутог у оквиру дијалога под посредовањем ЕУ". 

Како се наводи, током поменутог периода напетости између Приштине и Београда достигле су "забрињавајуће нивое, што је показано узаврелом узајамном реториком и оптужбама у вези са спорним питањима и догађајима". 

У извештају се изражава и забринутост због, како се наводи, растућих тензија и ескалирања међусобног оптуживања који су карактерисали односе између Приштине и Београда током последња три месеца, посебно, јер се то догађало у тренутку јачања етничких напетости и заоштрене политичке реторике у ширем региону. 

Приштину представља амбасадорка у САД Вљора Читаку.

Гутереш: Позивам лидере обе стране да се уздрже од тешких речи и примене договорено

У извештају шефа УН Антонија Гутереша, који је данас објављен, наводи се да су преговори Београда и Приштини "изгубили замајац", као и да је мисија светске организације забринута због растућих тензија и ескалирања међусобног оптуживања Приштине и Београда.

"Губитак замајца повећава опасност да процес нормализације, који је у интересу обе стране, стане и потенцијално назадује", наведено је у извештају, који се односи на период од 16. октобра 2016. до 15. јануара 2017.

Гутереш је изразио забринутост због повећаних тензија и међусобних оптужби који су карактерисали односе Београда и Приштине у последњем тромесечју прошле године.

"Позивам лидере обе стране да покажу већу обазривост и уздржаност у изношењу својих ставова у јавности, да избегавају запаљив језик и да своје ставове износе искључиво мирним средствима и кроз одговоран дијалог", наведено је у извештају.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер