уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Почела расправа о поверењу Влади у Скупштини Србије
Хроника

Почела расправа о поверењу Влади у Скупштини Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. децембар 2008.

Скупштина Србије расправља о поверењу Влади. Слободан Самарџић, образлажући у име опозиције захтев за расправу, рекао да "прихватање мисије Еулекс није једини, али је довољан разлог да се Влади изгласа неповерење". Премијер Цветковић одбацује примедбе опозиције и наглашава да се Влада одлучила за мирољубиву политику према Косову. СНС за неповерење Влади, ЛДП, мањине и ДХСС против.

Посланици Скупштине Србије расправљају о поверењу Влади на захтев групе посланика Српске радикалне странке, Демократске странке Србије и Нове Србије. Захтев је подржала и Српска напредна странка.

Посланици су усвојили предлог опозиције да се расправа о поверењу Влади продужи на десет часова.

У име групе посланика која је затражила расправу о поверењу Влади, захтев је образложио Слободан Самарџић из Демократске странке Србије.

Самарџић је оценио да политика Владе према Косову и Метохији и прихватање мисије Еулекс није једини, али је довољан разлог да јој се изгласа неповерење у парламенту.

Самарџић је критиковао захтев Владе Србије да Еулекс буде статусно неутрална јер "нема право да упути захтев који би значио одрицање од гаранција суверености које пружају Уједињене нације".

Посланичке групе ДСС, НС и СРС, које заједно имају 87 посланика, као разлоге за неповерење навеле су "спремност Владе и највиших државних званичника да сарађују и допусте успостављање мисије Еулекс на Косову и Метохији".

Шеф посланичке групе Нове Србије Велимир Илић изјавио је да Влада Србије не заслужује поверење јер није испунила ниједно обећање које је дала када је формирана, већ је наставила да обмањује грађане.

Илић је оценио да Влада и председник Србије крше Устав и да не поштују одлуке које доноси Скупштина Србије, а посебно резолуције о Косову и Метохији.

Лидер Нове Србије је упитао премијера Мирка Цветковића "да ли је он заиста премијер или је то у стварности неко из кабинета председника Бориса Тадића, или неко други у Влади Србије".

Према Илићевој оцени, Влада је успела само у томе да на својој територији створи "туђу државу и треба да се стиди политике према Косову".

Представник Српске радикалне странке Љубомир Краговић рекао је, да влади треба изгласати неповерење због њене политике према Косову и Метохији, која је, "политика додворавања, попуштања и слугарства".

"Ви сте пребацили лопту са терена мисије УН на терен мисије ЕУ. За ЕУ је Косово независна држава и тачка", сматра Краговић.

"Нема реконфигурације УНМИК-а, они се шетају у цивилу и могу само бити грађани. Они шетају улицама Косова и Метохије и имаће само једну канцеларију у Приштини јер су све препустили новој мисији", казао је Краговић. Рекао је да би победа била да је УНМИК попуњен са 1.000 полицајаца из Србије.

Шеф посланичке групе "Напред Србијо" Томислав Николић изјавио је да ће посланици те групе гласати за неповерење Влади "јер разлога за то довољно има у ситуацији у Србији, као и у самој влади".

Николић је рекао да посланичка група "Напред Србијо" није позвана да се придружи иницијативи за изгласавање неповерења, иначе би тај захтев допунили и проширили и на друга животна питања важна за Србију, а не само о Еулексу.

"Еулекс ће потуно да опколи Косово и Србија више неће моћи да размишља о њему као о својој територији", оценио је Николић.

Председник СНС је упорозио да се са Руском Федерацијом "не сме играти када је у питању енергетски споразум", и позвао владу "да сарађује са Русијом и да Србији омогући да се развија и преживи".

Балинт Пастор из Савеза војвођанских Мађара је најавио да ће посланици странака мањина наставити да подржавају кабинет Мирка Цветковића, али је и навео шта све те странке очекују од Владе Србије.

"Очекујемо да Влада настави да још енергичније ради на приближавању ЕУ и усвајању европских вредности, да се настави учвршћивање аутономије Војводине, као и да се прошире права и слободе националних мањина", навео је Пастор.

Посланик Демохришћанске странке Србије Владан Батић изјавио је да та странка неће гласати за иницијативу опозиције.

"Ми нећемо гласати за неповерење Влади, јер би то значило враћање Србије уназад", оценио је Батић.

Шеф посланичке групе Либерално демократске партије Чедомир Јовановић изјавио је да та странка неће гласати за неповерење влади, што је иницијатива дела опозиције.

"Не можемо да подржимо иницијативу ДСС и СРС, као и СНС, не због тога што имамо разумевање за резултате ваше политике, већ зато што мислимо да нам је потребна и једна и друга страна парламента како би земља изашла из проблема са којима се суочава", поручио је Јовановић.

Јовановић је изразио сумњу у европску опредељеност Владе Србије, наводећи да је само седам европских закона прошло кроз парламент.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић позвао је посланике на државно јединство и подршку платформи Владе Србије која за циљ има очување територијалног интегритета и уставног поретка.

Србија је мала земља а најјаче оружје које има је државно јединство и без тога не верујем да ћемо успети да одбранимо Косово, рекао је Јеремић обраћајући се посланицима Скупштине Србије.

Оценио је да је нормално да опозиција критикује власт, али када је реч о Косову мора постојати јединство и подршка опозије Влади.

"Ми смо добили изборе, добили смо већину да креирамо политику, а од вас тражимо солидарност и подршку само по питању Косова, за све остало нас критикујте, али помозите нам да креирамо политику", рекао је Јеремић.

Србија не може да сачува Косово без демократа, радикала, социјалиста, напредњака, ДСС, Г17 Плус, мањина, истакао је Јеремић.

Представник предлагача Слободан Самарџић критиковао је Јеремићев позив на јединство, подсећајући да је државно јединство претходне Владе урушено изазовом који је Европска унија поставила пред Србију у виду Споразума о стабилизацији и придруживању.

Затражио да се на сајту Министарства спољних послова објави извештај генералног секретара Бан Ки Муна и Председничко саопштење Савета безбедности УН.

Јеремић је одговорио да ни једна Влада Србије нема право да се одрекне Косова, јер је то записано у Уставу Србије, док би неке друге владе могле да се одрекну европских интеграција, јер тога нема у Уставу.

Ова Влада неће учинити ни један корак који би имлицитно водио угрожавању територијалног интегритета Србије. Потребни сте нам у преговарачком тиму, сви сте нам потребни, јер нам је потребно јединство, нагласио је Јеремић.

Пословником о раду предвиђено је да се предлог о изгласавању неповерења Влади подноси председнику Народне скупштине у писаном облику, уз разлоге због којих се предлаже изгласавање неповерења.

Председник Скупштине овај предлог одмах доставља председнику Владе и народним посланицима.

После окончања расправе приступа се гласању о предлогу, а да би Влади било ускраћено поверење потребни су гласови више од половине народних посланика.

Уколико парламент изгласа неповерење Влади, председник Републике је дужан да покрене поступак за избор нове Владе. Ако Скупштина не изабере нову Владу у року од 30 дана од изгласавања неповерења, председник Србије је дужан да распусти парламент и распише изборе.

Ако Влади не буде изгласано неповерење, потписници предлога не могу поднети нови такав предлог у наредних 180 дана, прецизирано је у Уставу.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер