петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: План Александра Вучића је промена устава; скупштина да бира председника, а он се враћа на место премијера
Хроника

Данас: План Александра Вучића је промена устава; скупштина да бира председника, а он се враћа на место премијера

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. септембар 2017.

План Александра Вучића је да се у Устав Србије убаци одредба по којој би Народна скупштина бирала председника државе, а не као што је сада случај да га бирају грађани на председничким изборима, незванично сазнаје Данас од извора блиских власти, поводом најављене измене највишег правног акта у земљи.

Како истичу саговорници листа Данас, у преамбули Устава, која се тиче Косова, стајало би да је Косово и Метохија саставни део Србије, на чијој се територији се тренутно не примењују закони Србије.

Према њиховим речима, управо су ово две одредбе о којима се у претходном периоду највише расправља у врху власти. Међутим, додају, да ипак о свему одлучује председник Вучић, те да је могуће да ове две одредбе неће баш дословце бити овакве.

Подсетимо, Вучић је одмах по ступању на председничку дужност истакао потребу за променом Устава, и то као приоритетну.

"Говорио сам и о неопходности унутрашњег дијалога по питању и Уставних промена и нашег односа према КиМ, који са једне стране не сме да буде прожето искључиво митским приступом, али са друге стране ни приступом - лако ћемо да се одрекнемо свега што нам припада. То мора да буде озбиљна дискусија, на аргументима заснована", рекао је пре неколико месеци Вучић, а пренео РТС.

Он је тада изјавио да је за промену Устава по захтевима Европе важно најпре мењати одредбе о правосуђу, те да је споран и део који се тиче система власти, као и одредбе о људским правима.

Предлог за промену могу дати председник, Влада, трећина посланика или 150.000 бирача, а за усвајање потребне су две трећине посланика. Међутим, о промени преамбуле, уставног принципа или организације власти, одлучују грађани, на референдуму.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер