петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пјонгчанг: Руковали се шефови две Кореје - Мун Џае-ин о Ким Јонг Нам
Хроника

Пјонгчанг: Руковали се шефови две Кореје - Мун Џае-ин о Ким Јонг Нам

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. фебруар 2018.

Председник Јужне Кореје Мун Џае-ин и номинални севернокорејски шеф државе Ким Јонг Нам срели су се и руковали се пре церемоније отварања ЗОИ у Пјонгчангу. Ким, који званично предводи севернокорејску делегацију, срео се с Муном на пријему за лидере, пренела је агенција Јонхап.

Јужнокорејски председник и његова супруга су примали званице једну по једну. Председници ривалских земаља су се смешили док су се руковали у опуштеној атмосфери.

Ким Јо Џонг, утицајна сестра севернокорејског лидера Ким Џонг Уна и чланица делегације са севера, по свој прилици није била на том састанку.

Ким Јонг Нам је највиши севернокорејски званичник који је икада посетио Југ, док је Ким Јо Џонг прва чланица владајуће севернокорејске породице на тлу Јужне Кореје од завршетка Корејског рата.

Сестра севернокорејског вође Ким Џонг Уна стигла је данас у Јужну Кореју, на свечано отварање Зимских олимпијских игара, као прва из владајуће династије севера која је дошла на југ од краја Корејског рата 1953. године.

Ким Јо Џонг допутовала је у саставу високе делегације Пјонгјанга која ће присуствовати "Играма мира" у Пјонгчангу, које почињу вечерас.

Мисију предводи Ким Јонг Нам човек који је, по протоколу, шеф севернокорејске државе, и стога је највиши севернокорејски званичник који је икад дошао у Јужну Кореју.

Државни "иљушин 62" с натписом "Демократска Народна Република Кореја", слетео је на аеродром Инчеон, близу Сеула, пренела је јужнокорејска телевизија.

У црним капутима с крзненим крагнама, Ким Јонг Нама и Ким Јо Џонг су сишли низ степенице где их је дочекао јужнокорејски министар за уједињење и други званичници.

Посета која треба да траје три дана, круна је спектакуларног приближавања две земље после две године јаких тензија због балистичког и нуклеарног програма Северне Кореје.

Јужнокорејски председник Мун Џе-Ин, који се залаже за дијалог са Севером, све је учинио да ове Олимпијске игре буду "Игре мира", и допринесу побољшању односа на Корејском полуострву.

Севернокорејска делегација треба брзим возом да отпутује до Пјонгчанга, на отварање Игара којем ће присутвовати и потпредседник САД Мајк Пенс и премијер Јапана Шинзо Абе.

Међутим, сви погледи су уперени на Ким Јо Џонг која је последњих година брзометно напредовала у оквиру севернорејског режима и октобра прошле године постала чланица моћног Политбироа Радничке партије Кореје.

Многи стручњаци верују би Ким Јо Џонг могла да носи личну поруку свог брата јужнокорејском председнику Муну.

Тензије на полуоству су 2016. и 2017. достигле врхунац. С једне стране зато што је север извео три нуклеарне пробе, а најјачу до сада у септембру, а и десетак пута је испалио ракете, тврдећи да је у стању да пошаље атомску бојеву главу до Северне Америке. С друге стране напетост је лане расла зато што су се Ким Џонг Ун и амерички председник Доналд Трамп упустили у надметање у личним увредама и апокалиптичким претњама.

Међутим, после вишемесечног игнорисања позива Сеула да НДР Кореја учествује на Зимским олимпијским играма, њен вођа је 1. јануара све изненадио најавивши да жели да она учествује. Та најава је покренула интензиван дипломатски процес све до данашњег, историјског доласка делегације, и слања неких севернокорејских спортиста, навијачица и уметника.

Амерички потпредседник Мајк Пенс који предводи делегацију САД на Играма, поново је позвао Муна да "максималним притиском" да примора Пјонгјанг да одустане од својих забрањених нуклеарних програма. Пенс није искључио могући састанак са севернокорејским делегатима током ових Игара.

Последњи пут је неки члан породице Ким Џонг Уна био у Сеулу 1950. године. То је био његов деда Ким Ил Сунг, оснивач Северне Кореје, који је дошао када су његове снаге освојиле главни град.

Три године касније, сукоб је завршен прекидом ватре, а не мировним споразумом што значи да су технички две Кореје и даље у рату, а полуострво је подељено Демилитаризованом зоном.

Северна Кореја данас је под више серија санкција Савета безбедности УН због настојања да развије атомско оружје, док се Јужна Кореја за век претворила у 11. економску силу света.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер