среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пјер Лелуш: “Заслужена награда" Србији за "напоре око Косова"
Хроника

Пјер Лелуш: “Заслужена награда" Србији за "напоре око Косова"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. октобар 2010.

Шефови дипломатија чланица ЕУ одлучили су на састанку у Луксембургу у понедељак да препоруче Европској комисији (ЕК) да размотри захтев Србије, поднесен прошлог децембра, за статус званичног кандидата за пуноправног члана ЕУ.

Мишљење ЕК о захтеву неке земље за статус формалног кандидата је први корак у сложеној процедури, и праћено је упућивањем земљи кандидату упитника о стању политичког, правосудног и привредног система.

"Ово је почетак процеса" учлањења у друштво 27-морице, објаснио је новинарима белгијски министар иностраних послова Стивен Ванакере после министарске одлулке којој је претходило вишенедељно натезање.

Говорећи у име Белгије, председавајуће земље ЕУ до краја године, министар Ванакере је поновио да је чланство Србије још далеко и да ће се пажљиво пратити све време у којој мери власти у Београду испуњавају потребне услове за улазак неке земље у ЕУ.

"Мора да буде јасно да још много тога има да се уради. Следећи кораци ће се ослањати на логику условљавања (напретка Србије) пуном сарадњом са Међународним кривичним судом за бившу Југославију (ICTY). То не умањује комплетност и јасноћу сигнала који је данас дат Србији", рекао је Стивен Ванакере у понедељак у Луксембургу.

Свакој чланици остаје "право вета"

На основу ове министарске препоруке, ЕК ће као извршни орган ЕУ проценити колико је Србија спремна да добије статус кандидата за чланство у ЕУ - а "сваки даљи" корак Србије ка чланству мораће да буде одобрен "једногласно" у Савету министара позитивном оценом сарадње власти у Београду са хашким судом.

Одредба о потреби "једногласне" оцене значи да ће Холандија, или било која друга чланица 27-морице, моћи да блокира даљи процес приступања Србије ЕУ ако оцени да за то има разлога.

"Заслужена награда" за "напоре око Косова"

Француски министар за Европу Пјер Лелуш је изјавио је, говорећи за један српски медији, да је министарска одлука у понедељак у Луксембургу "на одређен начин заслужена награда" - како за напредак у реформама, тако и за веома тешке напоре које је српска влада уложила у сарадњи са ЕУ око решавања проблема Косова.

Министар Лелуш је оценио да је Косово и даље веома" болно историјско питање" за Србију и да косовски проблем "ни издалека још није решен".

Извештачи неких Западних агенција истичу у први план да је најновија одлука министара ЕУ уступак Србији због пристанка на почетак дијалога са владом Косова, док други наглашавају холандски услов "пуне сарадње" са хашким судом пре даљег напретка Србије ка чланству у ЕУ.

Остаје холандски услов

Упркос оваквој одлуци министара, Холаднија је остала при захтеву да власти у Београду морају да ухапсе Ратка Младића и Горана Хаџића, оптужене пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију (хашким трибуналом) пре него што Србија оствари напредак на путу ка чланству у ЕУ.

Холандски министар иностраних послова Ури Розентал је, према изјави званичника са састанка у Луксембургу у понедељак, инсистирао у расправи на ставу да сваки даљи корак до уласка Србије у ЕУ буде условљен хапшењем Ратка Младића и Горана Хаџића.

Статус кандидата најраније за око годину дана

Београдски политиколог Владимир Тодорић из Центра за нову политику, задржани услови за даљи напредак Србије ка ЕУ представљају јасну поруку званичном Београду.

"То треба да буде довољно за све оне који мисле да ће то питање нестати само од себе и да се уложе максимални напори који још могу да се уложе да се ово питање заврши", рекао је Тодорић BBC-ју говорећи о "хашком услову".

Ако би администрација у Београду успела да до краја године одговори на питања из упитника Европске комисије, наставља Тодорић, Србија би могла да буде спремна за следећи корак, односно добијање формалног статуса кандидата, до краја следеће или почетком 2012. године.

"Не треба очекивати да ће по давању одговора процес оцењивања тих одговора моћи да траје краће од десет до дванаест месеци, тако да ће се у најбољем могућем случају о статусу кандидата одлучивати крајем следеће, или почетком 2012. године", оценио је Тодорић.

Подсетимо, Србија је кандидатуру за пуноправно чланство у Европској унији предала 22. децембра прошле године.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер