четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Питер Фејт за примену Ахтисаријевог плана
Хроника

Питер Фејт за примену Ахтисаријевог плана

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2012.

Беч - Међународни цивилни представник на Косову (ИЦР) Питер Фејт истакао је да је затварање његове канцеларије условљено пуним испуњавањем Ахтисаријевог плана.

Он је, после састанка Међународне управљачке групе (ИСГ) у Бечу, рекао да је, кад је реч о положају Срба на Косову, „косовска влада“ постигла велики напредак јужно од Ибра, и да је Србима тамо омогућено да живе безбедно, користе свој језик, имају своје градоначелнике и шефове полиција, као и могућност за економски развој.

На питање новинара Танјуга шта предвиђа план за окончање мандата ИЦР, Фејт је истакао да је потребно да то исто постане реалност на северу Косова и да тај део буде повезан са Приштином.

Фејт је навео да север Косова остаје део Косова, и да ИСГ сматра да подела није опција, већ очекује да имплементација Ахтисаријевог плана буде спроведена на читавој територији Косова.

Он је подсетио да је направљен и велики напредак по питању безедности културног и верског наслеђа Срба на Косову, додајући да се о сигурности српских светиња сада брине „косовска полиција“ уместо Кфора.

"Надам се да ће то бити уочено у Београду. Мултиетничка реалност, помирење, биће главни извор стабилности на западном Балкану", подвукао је Фејт.

Север Косова је, како је додао, будући изазов јер су међународна заједница и „косовска влада“ имале мало приступа северу да би дошле до грађана што је, како је нагласио, последица климе застрашивања и насиља који доминирају тамошњом ситуацијом.

"Цео процес окончања надгледане независности и будућност Косова као модерне, мултиетничке демократије не би смели да буду талац лидера на северу Косова који имају другу агенду", нагласио је Фејт.

Он је казао да је ИСГ данас изразила пуну подршку опредељењу „косовске владе“ да преузме одговарајуће кораке ка окончању надгледане независности.

Први колосек се, према његовим речима, тиче окончања имплементације Ахтисаријевог плана.

"Влада намерава да кроз скупштину прође низ закона, који би закључили примену Ахтисаријевог пакета. Влада је такође опредељена да оствари напредак и кад је реч о Србима на северу", поручио је Фејт.

Када ти процеси буду завршени ИСГ ће закључити да је Ахтисаријев план примењен и онда ћемо прећи на други колосек, најавио је он, додајући да тај колосек предвиђа амандмане које косовска влада треба да предложи у циљу преношења власти са ИЦР-а и осигура да кључни принципи Ахтисаријевог плана буду укорењени у Уставу и законима Косова.

Када ИЦР буде напустио Косово то не значи да нико више неће пратити шта се тамо дешава, додао је он, указујући да ће ЕУ и "пријатељи Косова" наставити да мотре на поштовање Ахтисаријевих принципа и вредности.

Многи од тих принципа, указао је он, кључни су захтеви у процесу стабилизације и придруживања.

Фејт је даље оценио да окончање надгледане независности, које треба да се деси до краја године, након примене Ахтиаријевог плана, приближава Косово чланству ЕУ.

Хашим Тачи: Косово ближе европској перспективи

„Косовски премијер“ Хашим Тачи је оценио да је одлуком ИСГ консолидована и ојачана косовска држава, те да је уједно и отворила европску перспективу.

"Први пут у историји Косова имамо јасну европску агенду", нагласио је он, додајући да је „влада“ опредељена да настави реформе у свим областима у циљу постизања највиших европских стандарда.

Тачи је оценио да ће Косово сада бити ближе европској перспективи и да очекује да добије нове процесе у европским интеграцијама.

Окончање надзиране независности, сматра Тачи, значи да је Косово било успешно у протекле четири године, и да сада улази у нову фазу европске перспективе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер