субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Питер Фејт: Србија да укине паралелне структуре на северу као услов за кандидатуру
Хроника

Питер Фејт: Србија да укине паралелне структуре на северу као услов за кандидатуру

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. децембар 2011.

ПРИШТИНА – Међународни цивилни представник на Косову Питер Фејт оценио је вечерас да ће чланице ЕУ вероватно тражити да Србија пре одлуке о статусу кандидата у фебруару ове године укине такозване паралелне структуре на северу Косова.

Он је, у разговору са новинарима из редакција из централне Србије, казао да је то његова претпоставка иако није представник ЕУ.

„Европске земље ће инсистирати да паралално присуство полиције и безбедносних и административних структура буде укинуто и да то треба урадити пре одлуке о кандидатури”, објаснио је Фејт.

На питање новинара Танјуга да ли је могуће да ЕУ промени своје услове и у њих уврсти укидање паралелних структура, Фејт је рекао да се та реч не помиње у закључцима Савета ЕУ, и подсетио да постоје три услова – регионално представљање Пристсине, омогућавање слободе кретања Кфору и Еулекса, као и имплементација договора из дијалога.

Како је навео, парлалене структуре се не помињу у тим захтевима, али је након инсистирања новинара истакао да, иако није део структура ЕУ, може да каже да ће европске земље инсистирати да оне буду укинуте.

Фејт је додао да решење за питање севера Косова треба тражити у успостављању контакта између владе у Приштини и српске заједнице на северу и да ће у том смислу влада Косова већ у наредном периоду предузети прве кораке именовањем координатора који ће бити одговоран за комуникацију и координацију у Приштини и задужен да унапреди тај процес.

Он је објаснио да би то могао бити неки Албанац у којег српска заједница има поверење.

Према Фејтовим речима, питање севера је комплексно због организованог криминала и корупције који су се укоренили у српској заједници у последњих десет година и да је то још један разлог за опирање промени.

„Решење за север мора да се заснива на три принципа – без насиља, без поделе и без замрзнутог конфликта, јер ЕУ неће прихватити замрзнути конфликт у срцу Европе”, рекао је он и додао да управо зато мора бити успостављен контакт између Приштине и севера Косова.

То је процес који се може одвијати паралелно са дијалогом Београда и Приштине, али та два процеса могу да се допуњују, што неће бити лако јер морамо да нађемо саговорнике на обе стране и у Београду и у Приштини, рекао је он.

Фејт је напоменуо да се не слаже са предлогом шефа шведске дипломатије Карла Билта о покретању парлаленог дијалога између Косова и ЕУ на тему севера, јер, како је казао, не зна о чему би се разговрало и да ли то значи да Срби треба да остану ван тог дијалога.

На питање Танјуга о могућности да се разговара о широј аутономији за север и евентуалном Ахтрисари плус плану он је рекао : „Треба да будемо флексибилни и да северу понудимо модел који ће им бити прихватљив и ићи на руку. Већина тога може да се нађе у Ахтисаријевом плану, али знам да је то име осетљиво у Србији”.

Он је рекао да се недавно, у Хелсинкију, срео са Марти Ахтисаријем и питао га да ли се слаже да се његово презиме скине са плана, и „да се назове Куперовим, Билтовим, а зашто не и Тадићевим планом”. Ахтисари је, каже Фејт, одговорио да нема ништа против.

На питање Танјуга да образложи његов својевремени предлог о моделу Каталоније за север Косова он је рекао да је тај модел поменуо искључиво у контексту према којем Каталонија има права аутономије, али не и отцепљења од Шпаније.

„Мислим да се у том оквиру може наћи аранжман, који ће бити прихватљив за грађане али истовремено омогућити диркетне стране инвестиције у север Косова и отварање нових радних места”, закључио је Фејт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер