четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Питер Џонс: Како би Солон решио грчку кризу
Хроника

Питер Џонс: Како би Солон решио грчку кризу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Комбинација престрављености и пренеражености са којом je Брисел дочекао референдум грчког премијера Ципраса говори нам све што је икада требало да знамо о ЕУ; тј. „народ нек се тера – какве везе народ има са нама?“.

Сељак Дикеопол, главни јунак Аристофанове драме Ахарњани (425 г. п.н.е.), осећао се слично као просечни Грк данас када је Атиснка скупштина одбила да заустави рат против Спарте. Све што је руководиоце државе занимало било је како да добију најбоља седишта, па он каже: „За мир, баш их брига… о Атино, Атино, на шта си спала!... А ја жудим за миром. Све што желим, јесте да се вратим у своје мало село – ах, село моје!“. И тако он склапа лични тридесетогодишњи мир са Спартом, означава границе агоре на својој фарми и отвара је за све – укључујући и Спартанце – когод је вољан са њиме да тргује. Намера му успева на тријумфалан начин, а комад се завршава са Дикеополом који пијано прославља фестивал са по девојком испод сваке руке. Веома налик на Ципраса.

ЕУ би много више остварила када би се водила духом једног другог великог Атињанина, архонта Солона. Године 594 п.н.е. пред-демократска Атина налазила се у озбиљним социјалним и економским проблемима, пре свега захваљујући дужничком праву. Дужници који нису били у стању да исплате своје повериоце губили су своју земљу, али им је било дозвољено да је обрађују као кметови, дајући повериоцима шестину летине; ако је дуг био много већи од вредности њихове имовине, они би били поробљени. Све у складу са добром, солидном политиком ЕУ, која на све стране изазива неописиву беду.

Солона су позвали да то реши. Он је вратио одузету имовину кметовима, ослободио све који су били поробљени, а дужничко ропство је забрањено. Наравно, то се није свима допадало, али је то ослободило сељаке, одузело део власти богатој аристократији и, уз још неке мере, поставило темеље касније радикалне демократије. Солон је затим напустио Атину на десет година, како га нико не би могао натерати да своје законе промени док се још увек нису слегли.

Нема шансе да ЕУ учини било шта тако маштовито. Колин Лич (Colin Leach) је веома јасно сажео њихов став: timeo Danaos et referenda ferentes.

Питер Џонс пише блогове о везама античке и савремене цивилизације на интернет страници часописа The Spectator. У претходних месец дана такође је објави текстове „Зашто би се Хесиод одлучио за Grexit и „Плиније Млађи о ФИФА. Оригинални текст објављен на страници The Spectator.

Превео са енглеског Никола Танасић

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер