петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петру Матићу поклоњено земљиште за шопинг-мол на Ушћу?
Хроника

Петру Матићу поклоњено земљиште за шопинг-мол на Ушћу?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. април 2009.

Парцелу од 5,6 хектара на којој је саградио шопинг-центар „Ушће“ и на којој планира да сагради још једну пословну палату, „МПЦ пропертис” је добио за 10 милиона марака куповином пословне зграде Ушће, урушене за време бомбардовања. По уговору из 2002. године између Савезне дирекције за имовину и „Јуропијан констракшна” власник бивше зграде Централног комитета има право коришћења земљишта под том зградом и околног земљишта које служи редовној употреби објекта. Савезна дирекција за имовину је, фактички, конзорцијуму „Јуропијан констракшн” од кога је „МПЦ пропертис” Петра Матића касније откупио пословну зграду поклонила земљиште.

На основу наведеног уговора и сагласности Републичке дирекције за имовину Републике Србије, „Јуропијан констракшн” се укњижио на купљени објекат и на суседно земљиште.

Скупштина града Београда саопштава да она ни на који начин није учествовала у додели плаца за изградњу шопинг-мола, јер се ради о изграђеном грађевинском земљишту и праву коришћења земљишта стеченог куповином од Савезне Републике Југославије.

Дирекцији за грађевинско земљиште, како је „Политици” речено у том градском предузећу, уплаћено је само 1,8 милијарди динара накнада за уређење земљишта, и то за 75.000 квадрата, уместо за 130.000 квадрата колика је стварна површина овог тржног центра. Иначе, планом детаљне регулације из 2004. била је предвиђена изградња тржног центра од 120.000 квадрата, а на захтев инвеститора план је промењен, између осталог због повећања квадратуре на 130.000.

Савезна дирекција за имовину, која је продала урушену зграду Централног комитета, угашена је 2004. године пре разлаза Србије и Црне Горе. Републичка дирекција за имовину није њен правни следбеник, већ наследник само неких непокретности, рекао је за „Политику” Србољуб Панић, заменик директора Републичке дирекције за имовину, пре него што је Скупштина града послала саопштење у којем наводи да се МПЦ укњижио уз сагласност Републичке дирекције за имовину. Послове Савезне дирекције за имовину је преузео генерални секретаријат савезне владе, те се и не може проверити када је „МПЦ пропертис” добио на поклон пет хектара на скупој и атрактивној локацији.

Савезна дирекција за имовину је 2001. продала зграду „Ушће” конзорцијуму МПЦ, МК комерц, „Интернешенел партнерс” из Лондона и „Интертрејд ЛТД” са Девичанских острва. После тога, ова четири предузећа су основала конзорцијум „Јуропијан констракшн”. Миодраг Костић, власник „МК комерца”, 2003. године продао је свој четвртински део конзорцијуму словеначких предузећа, на чијем челу је био словеначки магнат Мирко Туш. Због продаје зграде бившег Централног комитета по невероватно ниској цени, тадашњи директор Савезне дирекције за имовину Јован Ранковић је поднео оставку.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер