среда, 04. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петр Павел: Наивно очекивати да би Русија одједном почела да се понаша као мирољубива земља, јер се тако никад није понашала. Ако победи у Украјини на ред би дошле и друге земље, прва Молдавија
Хроника

Петр Павел: Наивно очекивати да би Русија одједном почела да се понаша као мирољубива земља, јер се тако никад није понашала. Ако победи у Украјини на ред би дошле и друге земље, прва Молдавија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. новембар 2024.

 Председник Чешке Петр Павел оценио је данас да кључ за брзи мир у Украјини не држи будући амерички председник Доналд Трамп, иако то обећава, већ руски председник Владимир Путин који ће можда хтети да се договори али вероватно на штету Украјине.„Ако неко има кључ за брзи крај рата у Украјини то је председник Путин. Али он то неће учинити јер има интерес да контролише минимално део Украјине. Русија размишља као империја која има веће привилегије од осталих. Према Путину већи играчи одређују правила а ми треба да се прилагодимо”, казао је чешки председник у дебати са ђацима у Знојму на југу Чешке, преноси Бета.

Председник Павел упозорио је да је наивно очекивати да би Русија одједном почела да се понаша као мирољубива земља јер се тако никад није понашала и додао је да би војна победа Русије у Украјини могла да значи да ће Украјина престати да постоји а на ред би дошле и друге земље, прва Молдавија. 

 „Русија је у своју безбедносну доктрину унела и тзв. обојене револуције, дакле настојања народа који су били под руским утицајем или још јесу да се осамостале. Русија се не плаши НАТО савеза него се плаши демократије”, казао је Павел.

Чешка, по речима свог председника, Украјини пружа подршку зато што поштује принципе међународног права и демократије али земље које помажу Украјини не могу да се директно укључују у рат.

„Тада би заиста могао да избије тећи светски рат”, рекао је Павел и додао да главно начело за које се залаже Чешка јесте то да и мање земље а не само светске силе добију право да их поштују и на суверенитет.

 „Путин би хтео да разговара са земљама као што су САД, Кина, Индија можда Бразил. Земље као Чешка су за њега пиони”, рекао је Петр Павел.

Чешки председник коментарисао је и своје изјаве током кампање пред председничке изборе прошле године да је Доналд Трамп одвратно биће којем не би хтео да пружи руку.

„Неколико пута сам се с њим срео, разговарао, видео сам како се понаша, како води кампање, какве изјаве даје на разне теме. Имам своје мишљење о њему али то уопште није релевантно. Он је председник, ја сам председник, обојица представљамо своје земље. Интерес Чешке јесте да не затеже односе са САД већ да се залаже за сарадњу”, рекао је Павел.

Ђацима у Знојму је, међутим, председник казао да су председнички избори у САД ове године показали колико је рањива демократија, чак и у земљама где изгледа да је већ дуго на чврстима темељима.

„Узрок тога је мања информисаност људи и склоност да их изманипулишу, евентуално да их уплаше и окрену против неког конкретног. Трамп је дао много обећања током кампање, видећемо која ће успети да оствари”, рекао је Павел.

Доналд Трамп у серији првих разговора са светским званичницима после избора за новог председника САД није разговарао са председником Павелом већ је Трамп позвао телефоном чешког премијера Петра Фијалу.

Чешки премијер казао је данас чешким новинарима у Бакуу где борави на климатском самиту да је са Трампом разговарао о Украјини а да је будући амерички председник подсетио на везе са Чешком преко своје бивше супруге, емигранта из Чехословачке, Иване Трамп.

„Нећу да говорим о чему смо разговарали јер се то не ради а јавно ће ионако свако рећи шта хоће. Сигурно је да решење руске агресије на Украјину неће бити једноставно, то мислим да знамо сви”, казао је Фијала.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер