петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петр Искендеров: САД имају велике планове за Балкан, Косово постаје део ракетног штита
Хроника

Петр Искендеров: САД имају велике планове за Балкан, Косово постаје део ракетног штита

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. мај 2016.

Сједињене Америчке Државе имају велике планове за Балкан, тврди руски политички аналитичар и члан Руске академје наука Петр Искендеров. У изјави за Радио Спутњик, Искендеров је рекао да ти планови не подразумевају само политичко присуство већ и војно у одређеним деловима Балкана.

Искендеров верује да ће Косово постати део ракетног штита које Америка успоставља у Европи.

- НАТО, посебно САД, желе да ставе Косово у центар својих политичких и војних планова, посебно због одличне локације на којој се та територија налази - рекао је Искендеров.

НАТО је недавно примио у чланство Црну Гору као 29. чланицу алијансе, у време када је алијанса постаје све активна на својим источним и јужним боковима, позивајуц́и се на непостојец́у опасност од Русије као један од разлога, пише Спутњик и додаје да уколико Америка реализује своје планове на Косову, то не би требало да буде изненађење.

Косово се издвојило као територија на којој се преплићу разни интереси и путеви многих који ту желе и не желе да буду. Кроз Косово се крећу избеглице које су наишле на рампу земаља ЕУ, ту господаре нарко-дилери, трговци органима, специјалне службе разних земаља...Ипак, највећи проблем за Европу је то што је Косово постало полигон за регрутовање џихадиста, наводи се у репортажи руског новинара Антона Љадова приказаној на тв каналу "Вести РУ".

Уколико до тога дође, Косово би могло да постане један од битних чворова у ракетном штиту који Вашингон прави у Европи, а који је у Москви описују као претњу по сигурност. Од недавно, једно постројење америчког система противракетне одбране у Румунији постало је оперативно, док би до 2018. године део истог ракетног штита требало да буде активиран у Пољској.

- Вашингтон такође жели да се ово подручје претвори у своју одскочну даску за развијање своје војне инфраструктуре у региону. На пример, САД би могле да разместе своје радаре или систем ракетне одбране тамо - објашњава Искендиров.

Истовремно, Косово мора да се бори са порастом радикализма. Више од 300 људи отишло је из тог подручја да се бори на страни Исламске државе у Сирији и Ираку. Тај број можда не делује као велики број с обзиром на чињеницу да тамо живо око 1,8 милона људи, али то је највећи број људи који се са једне територије упутио у ИСИС.

- Косово је постало плодно тле за радикалне исламисте и сличне групе које користе то што ову територију практично нико не контролише - каже Искендеров.

Како Спутњик запажа, овај тренд развија се паралаелно са повећањем утицаја Вашингтона на том простору, а Искендеров верује да постоји веза између те две чињенице.

- С обзиром да се Косовски Албанци угледају на САД, могуће је да власти на Косову и НАТО имају тајни споразум да ови процеси на ометају једни друге - рекао је Искендеров.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер