четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петнаест година од убиства Зорана Ђинђића; Ана Брнабић и министри у њеној влади положили венац на спомен плочу Зорану Ђинђићу
Хроника

Петнаест година од убиства Зорана Ђинђића; Ана Брнабић и министри у њеној влади положили венац на спомен плочу Зорану Ђинђићу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. март 2018.

На данашњи дан пре 15 година убијен је премијер Србије и лидер Демократске странке (ДС) Зоран Ђинђић, а тај датум обележава се полагањем венаца и цвећа на његов гроб, као и у дворишту владе на месту погибије.

Чланови породице Зорана Шиндјића, представници Демократске странке и грађани положили су данац цвеће и венце на гроб убијеног премијера у Алеји заслужних градјана на Новом гробљу у Београду.

Цвеће су положили супруга Ружица Ђинђић и син Лука, досадашњи председник ДС-а Драган Шутановац и чланови те странке Слободан Милосављевић, Бранислав Лечић, Нада Колунџија и Горан Ћирић.

Пошту Ђинђићу одао је и председник Нове странке Зоран Живковић, који је после његовог убиства био премијер и председник Демократске странке.

Ана Брнабић и министри у њеној влади положили венац на спомен плочу Зорану Ђинђићу

Београд -- Председница Владе Србије Ана Брнабић и чланови њеног кабинета положили су венац на спомен плочу некадашњем премијеру Зорану Ђинђићу.

Венци су положени у дворишту владе, поводом 15. годишњице његовог убиства.

Влада је раније данас донела одлуку да Граду Београду изврши трансфер 13.257.000 динара, како би био реализован предлог председника Александра Вучића о подизању споменика Зорану Ђинђићу.

Чланови ДС положили венац на Платоу Зорана Ђинђића

Београд -- Чланови Демократске странке положили су данас венац на платоу Зорана Ђинђића, поводом петнаестогодишњице од убиства премијера и лидера ДС.

Након полагања венца на платоу код Трга Републике, новинарима се обратио члан ДС - а Зоран Алимпић, који је подсетио да је управо на том месту Скупштина града 2004. одала пошту Ђинђићу, што је, додао је, било пропраћено "великим отпором тадашњих коалиционих партнера, али и тадашње опозиције".

"Зоран Ђинђић је био први демократски изабран градоначелник Београда и први демократски премијер, убијен је у политичком атентату радећи као премијер и грађани Београда и Србије ће му увек одавати поштовање", рекао је Алимпић и додао да је Ђинђић поставио идеологију ДС којом се та странка и даље води. 

Ђинђић је убијен на данашњи дан, 12. марта, 2003. године.

  На данашњи дан пре 15 година убијен је премијер Србије и лидер Демократске странке (ДС) Зоран Ђинђић, а тај датум биће обележен полагањем венаца и цвећа на његов гроб, као и у дворишту владе на месту погибије.

Породица и руководство ДС-а заједно са члановима, пријатељима и поштоваоцима положиће венце и цвеће на Ђинђићев гроб у Алеји заслужних грађана.

Полагањем венца и цвећа у дворишту Владе пошту убијеном премијеру одаће и чланови његове владе, као и Зоран Живковић који је постао премијер након убиства Ђинђића. Венце ће положити и чланови актуелне владе.

Либерално-демократска партија организоваће традиционалну "Шетњу за Зорана". Планирана траса шетње је Симина улица - Теразије - двориште Владе Србије - Алеја заслужних грађана.

У Дворани Културног центра Београда биће одржано финално такмичење у беседништву "Беседе у Зоранову част", које ДС организује заједно са Фондацијом др Зоран Ђинђић.

Књига "Портрет политичара у младости" у којој аутор Драган Лакићевић Лакас приказује каријеру Зорана Ђинђића од његовог доласка у Београд до уласка у политику, биће представљена у Дому омладине.

Он је био и први некомунистички градоначелник Београда после 1945. године. Ђинђић је био и један од оснивача ДС-а, у којој је био председник Извршног одбора, а од јануара 1994. до убиства био је председник ДС-а.

Ђинђић је био први премијер Србије после пада режима Слободана Милошевића 2000. године и доласка на власт Демократске опозиције Србије (ДОС), а за време његовог мандата покренут је процес демократизације друштва и коренитих економских и социјалних реформи.

Ђинђићева влада се снажно залагала за сарадњу с Хашким трибуналом за ратне злочине и за време те владе ухапшено је и том суду изручено неколико оптуженика, међу којима и бивши председник Србије и СРЈ Слободан Милошевић.

Зоран Ђинђић убијен је 12. марта 2003. године у дворишту зграде Владе Србије, а за његово убиство на 40 година затвора осуђен је официр Јединице за специјалне операције (ЈСО) Ресора државне безбедности Звездан Јовановић. На исту казну за организовање убиства осуђен је и командант ЈСО Милорад Улемек.

Политичка позадина убиства Ђинђића никада није откривена.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер