четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Стано: Треба питати Вучића и Хотија да ли су знали шта потписују у Вашингтону, где су се обавезали да ће отворити амбасаде у Јерусалиму, јер ЕУ о томе није била обавештена
Хроника

Петер Стано: Треба питати Вучића и Хотија да ли су знали шта потписују у Вашингтону, где су се обавезали да ће отворити амбасаде у Јерусалиму, јер ЕУ о томе није била обавештена

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. септембар 2020.

Питање да ли су челници Србије и Косова знали шта потписују у Вашингтону, где су се обавезали да ће отворити амбасаде у Јерусалиму, треба поставити њима, јер Европска унија о томе није била обавештена, изјавио је у Бриселу представник Европске комисије, Петер Стано.

"Питали сте да ли су они знали шта потписују. Мислим да је то врло добро питање за њих", рекао је Стано одговарајући на питање новинара, пренела је хрватска новинска агенција Хина.

Хина подсећа да је председник Србије, Александар Вучић, прошле недеље у Вашингтону потписао документ којим се обавезује да ће Србија своју амбасаду у Израелу преместити из Тел Авива у Јерусалим, а косовски премијер Авдулах Хоти је потписао сличан документ, у којем је преузео обавезу да ће Косово своју амбасаду у Израелу отворити у Јерусалиму, када се успоставе дипломатски односи Косова и Израела.

Стано је додао да је Европска унија имала информације о економским аспектима састанка Србије и Косова у Вашингтону, али да није знала за тај део који се односи на успостављање односа Косова и Израела и премештање амбасаде Србије. Стано је подсетио да је ЕУ неутрална у вези с Јерусалимом, односно да се заузима за решење "по моделу двеју држава" - Израела и Палестине, које могу мирно коегзистирати и Јерусалим бити главни град обеју држава.

Ниједна чланица ЕУ нема амбасаду у Јерусалиму.

Вучић и Хоти су поново преговарали у Бриселу под окриљем ЕУ о нормализацији односа и објавили заједничку изјаву у којој кажу да придају "највиши приоритет европским интеграцијама и наставку дијалога под окриљем ЕУ што је кључни елемент њиховог пута према ЕУ", навела је Хина.

Вучић и Хоти су уз то обећали да ће појачати своје напоре да би осигурали усклађеност с ЕУ у складу са својим обавезама.

У њиховој заједничкој изјави коју је објавила дипломатска служба ЕУ, каже се да недавно договорени документи у Вашингтону, закључени на темељу раније преузетих обавеза у оквиру дијалога под окриљем ЕУ, "могу представљати користан допринос постизању свеобухватног, правно обавезујећег споразума о нормализацији односа" Косова и Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер