уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Стано: ЕУ од Србије очекује да усклади своју спољну политику са политиком ЕУ, укључујући и најављене санкције против одговорних за насиље у Белорусији
Хроника

Петер Стано: ЕУ од Србије очекује да усклади своју спољну политику са политиком ЕУ, укључујући и најављене санкције против одговорних за насиље у Белорусији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. септембар 2020.

 БРИСЕЛ - Портпарол ЕУ Петер Стано каже да се од Србије, као земље у процесу приступања ЕУ, очекује да усклади своју спољну политику са политиком ЕУ, укључујући и најављене санкције против одговорних за насиље у Белорусији.

"Надамо се да ћемо ускоро видети најаваљене европске санкције против одговорних за неприхватљиву репесију у Белорусији. Очекујемо да земље у процесу приступња ЕУ напредују у усклађивању својих политка са политикама ЕУ. То се не доводи у питање", каже Стано.

Стано додаје да је усклађивање са ЕУ спољном политиком једна од обавеза у приступном процесу и да земље које су у том процесу "то знају".

Стано:Наставак разговора о невећинским заједницама и имовини

Портарол ЕУ Петер Стано најавио је да ће се ове недеље у Бриселу наставити разговори главних преговарача Београда и Приштине о темам покренутим на последњем састанку на највишем политичком нивоу.

"Наставиће се разговори о темама покренутим на последњем високополитичком састанку. Ради се о аранжаманима о невећинским заједницама и решавању међусобних финансијских потраживања и имовине, што је до правнообавезујућег споразума", каже Стано.

Упитан за примену споразума потписаних у Вашингтону, Стано оцењује да су Србија и Косово у Белој кући потписале "изразе њихове појединачне билатералне посвећености САД", а да детаљи потписаних обавеза треба да се испуне "у складу са европским аспирацијима" обе стране.

"Потписани документ у Вашингтону се заснива на претходним споразумима и обавезама из дијалога и може да буде добар допринос постизању свеобухватног правнообавезујућег споразума о нормализацији односа", закључује Стано.

Раније је најављено да ће се делегације Беогрда и Приштине 17. септембра састати на новој рунди експертских разговора у Бриселу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер