петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Сијарто: Жалосно је како неки политичари, неке државе чланице и неке институције у Бриселу третирају Србију
Хроника

Петер Сијарто: Жалосно је како неки политичари, неке државе чланице и неке институције у Бриселу третирају Србију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. фебруар 2023.

 Јако жалимо што је рат избио у нашем комшилуку. Ми врло јасно осуђујемо рат. И, то дефинитивно није наш рат, ми нисмо одговорни за његово избијање. Зато сматрамо да мађарски народ не треба да плати цену тог рата, као ни српски народ. Наш став је врло јасан. Међународна заједница треба да се клони било каквих одлука, мера, па чак и изјава које или носе ризик од ескалације, или од продужавања тог рата, рекао је у ексклузивном интервјуу за “Политику” мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.

Често кажете да рат између Русије и Украјине „није наш рат”. Чији је то тачно рат? И зашто управо сада ескалира?

То дефинитивно није наш рат, ми нисмо одговорни за његово избијање. Зато сматрамо да мађарски народ не треба да плати цену тог рата, као ни српски народ. Наш став је врло јасан. Међународна заједница треба да се клони било каквих одлука, мера, па чак и изјава које или носе ризик од ескалације, или од продужавања тог рата. Верујемо да међународна заједница треба да се концентрише како да се постигне мир. За то је неопходно најпре да дође до прекида ватре, а затим до преговора, који би требало да обезбеде околности за трајни мир. Такође, верујемо да би требало да се одрже разговори Америке и Русије о могућим решењима. САД су тренутно главни добављач оружја Украјини. Очигледно је да без америчких залиха наоружања Украјина не би могла да настави рат. Зато сматрам да Американци и Руси треба да седну за преговарачки сто. Тај рат сада ескалира, јер је реторика рата много јача од реторике мира, посебно у трансатлантској заједници.

Да ли, по вашем мишљењу, ЕУ данас  у својим визијама и иницијативама за проширење на Србију гледа Србију као  на сувереног партнера, или „ парија” државу?

Жао ми је што видим, а понекад сам и фрустриран, много пута уочавам  начин на који неки политичари, неке државе чланице и неке институције у Бриселу третирају Србију. Верујем да ти људи једноставно не виде да нам је више потребна Србија него што је Србији потребна ЕУ. Унија се данас суочава са веома озбиљним безбедносним, енергетским, економским изазовима. У овом случају, ако интегришете оне земље које добро раде, онда се јачате. Зато сматрамо да би интеграција западног Балкана, пре свега Србије, била од велике помоћи ЕУ да се на конструктиван начин носи са тим изазовима… Морам да кажем да је третман Србије од стране ЕУ веома неправедан у многим приликама, и ја обично покрећем ово питање.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер