уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петар Матијевић: Продао бих своју компанију Тенису и купио ПКБ
Хроника

Петар Матијевић: Продао бих своју компанију Тенису и купио ПКБ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. мај 2016.

 БЕОГРАД - Власник Индустрије меса "Матијевић" Петар Матијевић заинтересован је за куповину Пољопривредне корпорације Београд (ПКБ) из Падинске Скеле уколико она и даље буде на продају.

Како преносе данашње дневне новине он је казао да би новац за куповину ПКБ обезбедио од продаје своје компаније немачком произвођачу меса Тенису који је озбиљно заинтересован за куповину Индустрије меса "Матијевић".

Матијевић је нагласио да ће новац, уколико своју компанију прода немачком Тенису, инвестирати у ПКБ самостално, не у партнерству са власником МК групе Миодрагом Костићем са којим је недавно направио конзорцијум како би купили ПКБ.

Према речима Матијевића, Индустрија меса "Матијевић" вреди између 200 и 250 милиона евра.

Он је нагласио да је сигуран да ПКБ без приватног власништва не може да ефикасно ради и опстане.

Матијевић је раније изјавио да је цена коју је држава понудила за ПКБ била превисока и да би он ту корпорацију купио само ако би цена била прихватљива, наглашавајући да би држава требало да има у виду да је дошло до драстичног пада пољопривредних производа прошле године и да постоји ризик улагања у ту област.

Агенција за приватизацију објавила је 31. децембра 2015. јавни позив за продају имовине ПКБ, а почетна цена је била 51 одсто процењене вредности сталне имовине - око 154 милиона евра, али на отварању понуда 2. марта 2016. није било заинтересованих. После тога је продаја обустављена и наложена је нова процена вредности капитала.

Простран: Не верујем у приче о Тенису, Матијевићу и ПКБ-у

Агроекономски аналитичар Милан Простран изјавио је данас да не верује у приче да ће немачки произвођач меса Тенис, купити Индустрију меса "Матијевић", а да ће потом власник те индустрије Петар Матијевић новац добијен од тог посла уложити у куповину Пољопривредне корпорације Београд (ПКБ).

Он је агенцији Бета казао да ће тек у јуну, према ранијим најавама цео аранжман са Тенисом бити преведен у уговор када ће се све тачно знати, а да сада постоји само заинтересованост Тениса да на неколико локација у Србији подиже фарме и прерађивачке капацитете, највећи део као гринфилд инвестиције, као и да ће највећи део бити у кооперацији са пољопривредним произвођачима.

"Матијевић има локације по Банату где је Тенис највише заинтересован, али ми још не знамо на којим локацијама ће Тенис реализовати своје планове. Ова вест о продаји Индустрије меса Матијевић и куповини ПКБ-а је пуштена у јавност, али ја у то не верујем, јер ми још ништа опипљиво нисмо видели", казао је Простран.

Он је нагласио да ПКБ не сме да се продаје на "добош и за ситну пару", као и да је потребно да се уради нова реална процена вредности те корпорације, нагласивши да само земљиште ПКБ вреди преко 250 милиона евра.

Према његовим речима, земљиште је главни мотив свих који се отимају око ПКБ-а, јер како је додао, данас се хектар грађевинског земљишта у близини Београда продаје између 500.000 и 700.000 евра.

"Охрабрила ме је одлука Скупштине града да се ПКБ не продаје. И по мени ПКБ не треба продавати, већ направити добар менаџмент који ће управљати тим системом и сачекати да се сва економија у земљи мало стабилизује. ПКБ је једини велики систем у близини Београда који је остао у животу", казао је Простран.

Он је додао да ПКБ треба сачувати и због образовања младих и да се он залаже да се део тог система претвори у едукативни центар , односно "аграрну Петницу", где ће ђаци и студенти моћи да се образују практично.

"Мислим да ми уопште не размишљамо о образовању то нам је задња рупа на свирали. Део ПКБ система треба да се укључи у образовни систем, јер у многим државама које држе до пољопривреде део научног програма 100 одсто финансира држава. О томе овде нико не размишља", казао је Простран.

Хектар земљишта 700.000 евра

Корпорација ПКБ у власништву има 1.400 хектара грађевинског и 5.200 хектара пољопривредног земљишта. У ПКБ-у и зависним предузећима има око 2.000 запослених.

ПКБ је прошле године продао компанијама "МПЦ" и "Лидл" укупно пет хектара пољопривредног земљишта у грађевинској зони (код насеља Греда и Борча) за 700.000 евра по хектару.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер