четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петар Иванцов: Захтев за ревизију тужбе против Србије поднесен је без сагласности унутар БиХ
Хроника

Петар Иванцов: Захтев за ревизију тужбе против Србије поднесен је без сагласности унутар БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. фебруар 2017.

 Амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов изјавио је вечерас у Сарајеву да је ванредна седница амбасадора Управног одбора Савета за провођење мира у вези са најавом покретања ревизије пресуде Међународног суда правде по тужби против Србије сазвана на његов захтев.

Иванцов је рекао да је захтев за ревизију пресуде Међународног суда правде у Хагу по тужби Босне и Херцеговине против Србије поднесен без сагласности унутар институција БиХ.

Поновио је да Устав БиХ налаже да Председништво БиХ одлучује о питањима вањске политике, што подразумева и на односе с међународним организацијама, а у овом случају два члана Председништва БиХ, тврди Иванцов, су против ревизије пресуде, пише Клиx.ба.

- Иако се може рећи да се тужба односи на период када је Слободан Милошевић био председник Србије, ревизија ове тужбе односи се на државу Србију због чега Срби у Србији и Републици Српској ову тужбу схватају као тужбу на свој рачун -додао је Иванцов.

Мишљења је да због тога може доћи до одређених напетости, а Иванцов такву ситуацију назива опасном што може довести до неких конфликата, због чега сматра да међународна заједница мора дати свој став о томе.

БиХ је 1993. године поднела тужбу против тадашње Савезне Републике Југославије (Србија и Црна Гора) Међународном суду правде у Хаагу, највишој судској инстанци у систему Организације уједињених нација (ОУН).

Пресуда је донесена 26. фебруара 2007. године којом је утврђено да је геноцид почињен у Сребреници, али не и у другим бх. опћинама, искључивши притом одговорност Србије за почињење геноцида, те утврдивши само пропусте у његову спречавању и кажњавању.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер