петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петар Искендеров: На Косову нашли жену која одговара свима
Хроника

Петар Искендеров: На Косову нашли жену која одговара свима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. април 2011.

„Шерше ла фам“ (На Косову нашли жену која одговара свима)

Развој ситауције у српској покрајини Косово, која је прогласила независност у једнотраном поретку у фебруару 2008. године, коначно је стекла карактер фарсе – тачније водвиља. Пошто је међународни Уставни суд прошле недеље признао нелегитимним мандат већ другог по реду председника – лидери косовских странака и њихови западни координатори озбиљно су били продрмани. Два нелегитимна председника заредом много је чак за Косоваре који се никада нису одликовали претереним поштовањем закона. Трећи неуспех Приштине не би опростиле ни САД, ни ЕУ. На крају је излаз који одговара свима био нађен у последњем тренутку – али он је само још више осведочио убогост политичке сцене Косова. Мишљење нашег аналитичара Петра Искендерова.

Када експерти не знају праве мотиве некаквог догађаја они често говоре „шерше ла фам“. Наводно, нађите жену, наћићете и мотив. Очигледно пратећи ту логику, на Косову не само да су нашли жену-мотив, већ и жену председника. При чему не обичну жену, већ полицајку, која од октобра 2010. заузима дужност заменика директора полиције Косова. То је госпођа Атифете Јахјага – чије име свезнајући медији на албанском језику и Приштини нису помињали до самог завршетка преговора, протеклих под дебелим велом тајне. Водећа издања су предвидела распуштање парламента, поновно кандидовање Беџета Пацолија у парламенту – ипак стварност је превазишла најсмелија очекивања. Преговарачке стране које је представљала Демократска партија Косова премијера Хашима Тачија, њен главни опонент Демократска лига Косова, као и Алијанса за ново Косово Беџета Пацолија решили су да повере судбу Косова човеку који нема никакве везе ни са политиком, ни са економијом, ни са дипломатијом. При свем поштовању према изузетности косовских полицијских снага (чије језгро чине, једном речи, терористи ОВК), за дату кандидатуру не може да се нађе ни један плус осим тога да је реч управо о жени са нултим политичким искуством.

Јасно је да се лидери водећих косовских странака и амбасадор САД у Приштини Кристофер Дел и представник ЕУ Питер Фејт, који су их посадили за преговарачки сто, неће озбиљно потчињавати жени, макар и бившем полицајцу. Наравно да ће фигура новог председника постати део прошлости чим истекне прелазни период прописан у коалиционом споразуму и не изаберу новог председника Косова. Изабраће не више посланици Скупштине, већ сами бирачи. Ови избори могу да се одрже 2012. године – и госпођа Јахјага тешко да ће тада претендовати на победу. Једино што ће она изаћи пред младе и ватрене бираче са полицијским еполетама...

А ако озбиљно покушамо да се ставимо на место косовских политичара, САД и ЕУ, на Косову заиста сада озбиљног председничког кандидата ни свећом не можеш да нађеш. Хашима Тачија Савет Еропе терети за умешаност у трговину људским органима, лидер друге утицајне снаге – Алијансе за будућност Косова, Рамуш Харадинај поново седи под истрагом у Хашком трибуналу. Беџет Пацоли је познат по сумњивим транснационалним финансијским операцијама, а некада свемоћна Демократска лига Косова доживљава раскол. У том стаду политичких тешкаша Атифете Јахјага заиста изгледа као овчица. Па и родни принцип, тако драг САД и Европи, испоштован је. Ко сада може да оптужи Приштину за муслимански радикализам или непоштовање права жена?

А то што косовске власти блокирају истрагу злочина ОВК, а сама покрајина има сумњиву славу раскрснице у трговини наркотицима и упоришта корупције, то је друга ствар. Политички консензус је важнији, тим пре када има женско лице.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер