четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петар Ђокић: Парламент РС је дао пуни допринос очувању стабилности Републике Српске
Хроника

Петар Ђокић: Парламент РС је дао пуни допринос очувању стабилности Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. октобар 2016.

 Народна скупштина Републике Српске је током 25 година постојања дала пуни допринос очувању стабилности Републике Српске и афирмацији демократских вриједности и тековина на којима је заснована, истакао је министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић.

Ђокић, који је раније обављао функцију предсједника републичког парламента, изјавио је Срни да је Народна скупштина Републике Српске све ове године била видљив чувар законодавног система и имала посебну улогу у провођењу бројних реформи које су допринијеле развоју Српске.

"Дала је немјерљив допринос јачању демократских капацитета, афирмацији саме идеје Републике Српске и заштити њене аутономности унутар БиХ, кроз провођење Дејтонског мировног споразума и свеопшти демократски развој", нагласио је Ђокић.

Ђокић је навео да је Народна скупштина Републике Српске током 25 година постојања била најважнији стуб стварања и развоја институционалног система Републике Српске, па на тај начин и Републике Српске.

Он је навео да је у периоду рата, Народна скупштина имала изузетно важну улогу, али и у периоду послије рата када је била носилац активности на провођењу Дејтонског мировног споразума, суочавајући се са бројним изазовима, тешкоћама, али и снажним притисцима.

"Тај притисак је у највећем обиму долазио од међународних фактора присутних у БиХ, посебно од високог представника у БиХ, који је врло често својим дјеловањем доводио Народну скупштину Републике Српске у веома тежак положај, преузимајући њену улогу, намећући јој бројне законе и одлуке за које је најдиректније била задужена", нагласио је Ђокић.

Према његовим ријечима, Народна скупштина је у том постратном периоду била изложена и политичким превирањима која су настајала након одлука високог представника о смјени пресједника Српске, у условима немогућности избора нове Владе Српске и врло сложених процеса који су се у периоду током 1999. и 2000. године дешавали у Србији, укључујући разорно НАТО бомбардовање тадашње СРЈ.

"Упркос свим изазовима, у мандатима у којима сам био на челу овог највишег законодавног органа, Народна скупштина је остала једина институција која је имала пун капацитет легалног и легитимног одлучивања, дајући пуни допринос очувању стабилности Републике Српске и афирмацији демократских вриједности и тековина на којима је заснована", истакао је Ђокић.

Ђокић каже да се трудио да да допринос афирмацији парламентарног живота у Републици Српској, развоју и заштити ауторитета Народне скупштине и стварању елементарних услова за њен рад.

Он је напоменуо да је у том периоду први пут уређена зграда Народне скупштине и овај највиши законодавни орган Републике Српске од тада има своју сталну адресу на којој се налази и данас.

"Имајући у виду године иза нас, желим да актуелном руководству Народне скупштине честитам овај изузетан јубилеј и да пожелим да и у наредним деценијама Народна скупштина буде и даље чврст ослонац и носилац прогресивне политике развоја Српске и њеног свеобухватног јачања", поручио је Ђокић.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер