субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пензиони закон одложен, ММФ продужио боравак у Србији
Хроника

Пензиони закон одложен, ММФ продужио боравак у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. новембар 2010.

Предлог Закона о пензијском и инвалидском осигурању данас неће бити враћен у парламент, као што је било најављено. Ово је резултат јучерашњих вишечасовних напорних преговора владе и Међународног монетарног фонда, што је делегацију предвођену Албертом Јегером натерало да боравак у Београду продужи до петка. Са друге стране, синдикати нису имали прилике да се јуче по подне сретну са српским министрима јер је у последњем тренутку састанак отказан.

Како сазнајемо, договор није постигнут ни по једном питању, због чега синдикални лидери најављују за данас у подне почетак прикупљања потписа за смену владе. Преговарачи из Вашингтона су били расположени једино да прихвате предлог синдиката да се одложи померање старосне границе за одлазак жена у пензију за по четири месеца, али тек од 2013. до 2015. године, потврдио нам је јуче високи државни функционер.

Разлог због чега је предлог одбијен је што су синдикати инсистирали да старосна граница почне да се помера од 2012. године. Исти извор потврдио је да ће данас пре подне бити још једна рунда преговора, како би власт предупредила синдикате да изађу на улицу и потписима грађана руше владу.

Немамо више о чему да причамо, јер ММФ не пристаје да у закон унесе заштитну клаузулу према којој пензије неће падати испод 60 одсто просечне зараде, што је био основни синдикални улов – каже Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката која најављује да се протестима придружују, осим Синдиката Колубаре и синдикати фармацеута.

Незванично, постојала је воља да се у закон евентуално унесе клаузула по којој пензије не би у просечној заради биле ниже од 50 одсто, међутим синдикати за то нису хтели ни да чују.

Као сигуран знак да се јуче у преговорима са ММФ-ом нешто гадно закувало, јесте то што је Економски самит јуче отворио министар полиције Ивица Дачић. Иако је било најављено присуство министара из економског дела владе, нико се није појавио. После пола сата у Хајат је ушао Божидар Ђелић, потпредседник владе.

Изјава Бошка Живковића, председника Савета гувернера, јуче ујутру као да је најављивала бурне преговоре. Живковић, који иначе није познат по алармантним изјавама, новинаре је изненадио оштром осудом фискалне политике истичући како влада нема пара да задовољи све апетите за већом потрошњом. То би могао да буде и узрок сукоба владе и НБС, страховао је Живковић.

Како је могло да се чује, проблем у преговорима постоји и када је буџет за следећу годину у питању. Почетни захтеви министара за потрошњом далеко су већи од оквира који је пред владу поставио ММФ. Битка се, како сазнајемо води, да се минус у каси сведе на, по закону прописаних, четири одсто бруто домаћег производа.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер