Početna strana > Hronika > Pentagon prvi put od Hladnog rata pravi planove za sukob sa Rusijom?
Hronika

Pentagon prvi put od Hladnog rata pravi planove za sukob sa Rusijom?

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 21. septembar 2015.

Prvi put od raspada Sovjetskog Saveza, Sjedinjene Države navodno razmatraju i unapređuju svoje planove za rat sa Rusima, zbog, kako navode, “potencijalne ruske agresije”, tvrde ruski mediji.

- S obzirom na bezbednosno okruženje i imajući u vidu ruske akcije, postalo je jasno da moramo da ažuriramo planove koje imamo kao odgovor na bilo kakvu potencijalnu agresiju na bilo koju članicu NATO saveza - rekao je viši američki zvaničnik Ministarstva odbrane koji je upoznat sa postojećim planovima.

Prema Mišelu Fluornoju, bivšem podsekretaru odbrane i koosnivaču Centra za novu američku bezbednost, situacija u Ukrajini povod je za pravljenje novih planova i ažuriranje postojećih.

- Ruska invazija na istočnu Ukrajinu bacila je prašinu na stare američke planove. Takoreći, istekao im je rok trajanja - rekao je Fluornoj.

Moskva, sa druge strane, iznova odbacuje navode da ima bilo kakvog učešća u ukrajinskom konfliktu uprkos optužbama koje svakodnevno pristižu iz Kijeva (uz podršku evropskog zapadnog bloka) da Kremlj aktivno snabdeva pobunjenike u Donjecku i Lugansku oružjem i ljudstvom.

Iako Ministarstvo odbrane u kontinuitetu izrađuje planove za nepredviđene situacije, takav potez je značajan budući da je Vašington prvi put od raspada SSSR-a odlučio da osveži svoje planove u slučaju potencijalnog oružanog sukoba sa Rusima.

Prema višem zvaničniku odbrane, novi planovi fokusiraju se na hipotetičke ruske napade na Baltiku i idu u dva smera: jedan se odnosi na to šta Amerikanci mogu da urade kao deo NATO pakta ukoliko Rusija odluči da napadne neku od država članica, dok drugi sugeriše na američke akcije izvan Severnoatlantskog vojnog saveza.

Strahuje i Baltik, Putin sve poriče

Baltičke države izrazile su strahovanje od moguće ruske invazije zbog ukrajinske krize. Britanski sekretar odbrane Majkl Falon dodao je ulje na vatru u februaru rekavši da je “zabrinut zbog Putina”.

- Brine me njegov pritisak na baltičke zemlje, način na koji testira NATO snage podmornicama i avionima - rekao je Falon.

Ipak, Putin je nedavno italijanskim medijima rekao da takvo “stvaranje panike” ne bi trebalo shvatati ozbiljno, naglasivši da ruska vojna aktivnost nije globalna, invazivna, niti agresivna, kao i da praktično nema baze u inostranstvu. Tih nekoliko, dodao je predsednik, zaostavština su iz sovjetske ere.

- Jedino lud čovek i to u snu mogao bi da pomisli da će Rusija iznenada napasti NATO. Mislim da pojedine zemlje iskorišćavaju strah ljudi u vezi sa Rusijom. One samo žele da se nađu u prvom redu za dobijanje vojne, ekonomske, finansijske ili neke druge pomoći - rekao je svojevremeno Putin.

I dok Amerikanci vide Ruse kao pretnju, Moskva kaže da je u stvari širenje NATO ka istoku razlog za zabrinutost. Ruski premijer Dmitri Medvedev rekao je prošlog meseca da bi Rusija mogla da pojača svoje vazdušne aktivnosti u komšijskim zemljama.

Ruski zamenik ministra odbrane Anatolij Antonov rekao je da NATO provocira Ruse postavljajući svoje oružje u određene zemlje u istočnoj Evropi i Baltiku.

Obe strane izvele su vojne vežbe blizu jedna druge uz nadgledanje.

Prvo je NATO u avgustu pokrenuo najveće vežbe u Evropi od okončanja Hladnog rata u nastojanju da obezbede “sigurnsot i stabilnost u regionu”.

Rusija je uzvratila prošle nedelje kada je više od 95.000 trupa učestvovalo u vežbama od Volge do Sibira.

M. Pejić

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner