уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пентагон први пут од Хладног рата прави планове за сукоб са Русијом?
Хроника

Пентагон први пут од Хладног рата прави планове за сукоб са Русијом?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. септембар 2015.

Први пут од распада Совјетског Савеза, Сједињене Државе наводно разматрају и унапређују своје планове за рат са Русима, због, како наводе, “потенцијалне руске агресије”, тврде руски медији.

- С обзиром на безбедносно окружење и имајући у виду руске акције, постало је јасно да морамо да ажурирамо планове које имамо као одговор на било какву потенцијалну агресију на било коју чланицу НАТО савеза - рекао је виши амерички званичник Министарства одбране који је упознат са постојећим плановима.

Према Мишелу Флуорноју, бившем подсекретару одбране и кооснивачу Центра за нову америчку безбедност, ситуација у Украјини повод је за прављење нових планова и ажурирање постојећих.

- Руска инвазија на источну Украјину бацила је прашину на старе америчке планове. Такорећи, истекао им је рок трајања - рекао је Флуорној.

Москва, са друге стране, изнова одбацује наводе да има било каквог учешћа у украјинском конфликту упркос оптужбама које свакодневно пристижу из Кијева (уз подршку европског западног блока) да Кремљ активно снабдева побуњенике у Доњецку и Луганску оружјем и људством.

Иако Министарство одбране у континуитету израђује планове за непредвиђене ситуације, такав потез је значајан будући да је Вашингтон први пут од распада СССР-а одлучио да освежи своје планове у случају потенцијалног оружаног сукоба са Русима.

Према вишем званичнику одбране, нови планови фокусирају се на хипотетичке руске нападе на Балтику и иду у два смера: један се односи на то шта Американци могу да ураде као део НАТО пакта уколико Русија одлучи да нападне неку од држава чланица, док други сугерише на америчке акције изван Северноатлантског војног савеза.

Страхује и Балтик, Путин све пориче

Балтичке државе изразиле су страховање од могуће руске инвазије због украјинске кризе. Британски секретар одбране Мајкл Фалон додао је уље на ватру у фебруару рекавши да је “забринут због Путина”.

- Брине ме његов притисак на балтичке земље, начин на који тестира НАТО снаге подморницама и авионима - рекао је Фалон.

Ипак, Путин је недавно италијанским медијима рекао да такво “стварање панике” не би требало схватати озбиљно, нагласивши да руска војна активност није глобална, инвазивна, нити агресивна, као и да практично нема базе у иностранству. Тих неколико, додао је председник, заоставштина су из совјетске ере.

- Једино луд човек и то у сну могао би да помисли да ће Русија изненада напасти НАТО. Мислим да поједине земље искоришћавају страх људи у вези са Русијом. Оне само желе да се нађу у првом реду за добијање војне, економске, финансијске или неке друге помоћи - рекао је својевремено Путин.

И док Американци виде Русе као претњу, Москва каже да је у ствари ширење НАТО ка истоку разлог за забринутост. Руски премијер Дмитри Медведев рекао је прошлог месеца да би Русија могла да појача своје ваздушне активности у комшијским земљама.

Руски заменик министра одбране Анатолиј Антонов рекао је да НАТО провоцира Русе постављајући своје оружје у одређене земље у источној Европи и Балтику.

Обе стране извеле су војне вежбе близу једна друге уз надгледање.

Прво је НАТО у августу покренуо највеће вежбе у Европи од окончања Хладног рата у настојању да обезбеде “сигурнсот и стабилност у региону”.

Русија је узвратила прошле недеље када је више од 95.000 трупа учествовало у вежбама од Волге до Сибира.

М. Пејић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер